Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Techniki pamięciowe ZMZ

Zakładkowa Metoda Zapamiętywania - jest to jedna z głównych technik pamięciowych. Zakładka to obrazowe (łatwe do wyobrażenia) krótkie słowo, które jest w mojej pamięci dostępnej (Świetnie je pamiętam).

Z tym słowem możesz łączyć nieskończenie wiele nowych informacji. Dzięki temu nowa wiedza jest bardzo szybko zapamiętywana. W szczególny sposób metoda ta wykorzystuje prawo skojarzeń – nowe informacje trzeba połączyć, z tym, co dobrze znamy i pamiętamy.

Podstawą stosowania zakładkowej metody zapamiętywania, tak jak i innych mnemotechnik, jest aktywne, sprawne posługiwanie się wyobraźnią. Sprawdź, jak to działa. Oto przykład wykorzystania tzw. zakładek osobistych, czyli wybranych dowolnie miejsc na swoim ciele.

Najpierw „zbuduj” listę przykładowych zakładek osobistych. Przedstawię Ci moją propozycję. Koncentruj uwagę na kolejnych zakładkach; dotykaj ich w trakcie wyliczania.

stopy, kostki, łydki, kolana, uda, pośladki, brzuch, klatka piersiowa, barki, szyja, nos, uszy, włosy.

A teraz nie patrząc na listę powtórz swoje zakładki osobiste w kolejności, dotykając każdą z nich.

Wybierasz się do miasta, aby załatwić parę spraw i dokonać kilku zakupów. Rezygnujesz z zapisywania tego, co masz zrobić, na kartce. Na pewno więc jej nie zgubisz i wiesz, że dodatkowo świetnie trenujesz pamięć. A tak wygląda lista rzeczy, które masz do załatwienia:

1.      kupić banany;

2.      kupić pomidory;

3.      odebrać zegarek oddany do naprawy;

4.      pobrać pieniądze z banku;

5.      oddać książki do biblioteki;

6.      wymienić opony w samochodzie na „zimowe”;

7.      wysłać karty świąteczne;

8.      kupić pastę do zębów;

9.      kupić mleko;

10.  kupić butelkę wina;

11.  odwiedzić przyjaciół;

12.  kupić wędlinę;

13.  zaprowadzić psa do weterynarza.

Teraz łączysz w wyobraźni po kolei informacje, które masz zapamiętać z kolejnymi zakładkami. Zadbaj, aby Twoje wyobrażenia były jak najbardziej wyraziste (szczegółowe), a sceny, które „reżyserujesz”, pełne humoru, nierealne, absurdalne, groteskowe, dynamiczne, pełne wyolbrzymień. Takie właśnie cechy Twoich wyobrażeń będą skuteczne w ich zapamietaniu.

A więc włącz swoją wyobraźnię na pełne obroty i „wyświetl” w swoim umyśle takie sceny:

Zobacz, jak twoje stopy zapadają się w rozgniatane banany ( Zobacz wyraźnie ich kolor, wielkość. Przypomnij sobie ich zapach.). Zobaczyłeś ten obraz? Wystarczy 8-10 sekund.

Na kostkach, niczym kowboj ostrogi, Ty masz dwa ogromne pomidory. (Jeden mocno czerwony, drugi zielony. „Sprawdź”, jak ciężko się z nimi idzie.

Kolejna zakładka -  łydki. Masz na nich bardzo duże zegarki na paskach. Słyszysz, jak tykają?

Wchodzisz na kolanach do banku. „Podchodzisz” do kasy, prosisz o pieniądze i w taki sam sposób wychodzisz. Wywołujesz wielkie zdziwienie innych ludzi.  

A teraz wesoło w wyobraźni wkraczasz do biblioteki, żonglując książkami, które odbijają się od kolan, niczym piłka u Maradony. „Zobacz” to wyraźnie!

Niczym bohater filmu rysunkowego, sprężyście na pośladkach przeskakujesz z opony na oponę. Opony są wielki a Ty odbijasz się przynajmniej za każdym razem na 10-15 metrów do góry. Niezła zabawa!

Wyobraź sobie swój brzuch cały w przyklejonych kolorowych, nastrojowych świątecznych kartach.

Zakup pasty do zębów. To będzie prawdziwa rozkosz dla ciała. Znaną Ci pastą smarujesz klatkę piersiową.

Teraz zobacz w wyobraźni dwa ogromne kartony mleka na swoich barkach. Rozpoznaj „markę” opakowania i dynamicznym ruchem swojej zakładki podrzucaj mleko nad głową. Opanowałeś w ten sposób żonglowanie kartonami z mlekiem. Uśmiechnij się do swoich wyobrażeń i tego oryginalnego pomysłu.

Aby pamiętać o zakupie wina, „wyświetl” w swoim umyśle scenę, w której niesiesz na szyi na sznurku wielką butelkę wina. Przyznaj, że to bardzo niespotykany naszyjnik.

Odwiedziny przyjaciół. Zakładka „nos”? Wszystko da się połączyć! Wyobraźnia nie ma granic. Bo oto swoim nosem rytmicznie i mocno, donośnie pukasz do drzwi swoich znajomych.

Masz jeszcze pamiętać o kupnie wędliny. Uruchom więc swoją wyobraźnię. Co powiesz na urocze, kołyszące się kolczyki wykonane z plasterków kiełbasy? Pomysł tak dziwaczny, że na pewno go zapamiętasz.

I została „wycieczka” z psem do weterynarza. Zobacz swojego ulubieńca, który w łapach trzyma grzebień i układa Ci całkiem nową fryzurę.

A teraz odtwórz z pamięci całą listę. „Wędruj” po kolejnych zakładkach i przypominaj sobie, jakie tam budowałeś obrazy i sceny.

Podążałeś w tym ćwiczeniu tropem moich skojarzeń. Pamiętaj, że dla Twojej pamięci najlepsze będą te, które w przyszłości sam będziesz wymyślał. 

Zobacz więcej o kursach technik pamięciowych w Akademii Nauki w Olsztynie

Aktualności

25/06/2018

Wakacje 2018. Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

09/06/2018

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

23/04/2018

Czytaj szybciej, pamiętaj więcej, pracuj mniej - kurs dla dorosłych w Olsztynie. Nowy kurs od 24.05.2018 r.

20/04/2018

Sekretariat Akademii Nauki nieczynny w czasie Majówki

03/02/2018

Akademia Nauki zaprasza na kursy robotyki i programowania dla chłopców i dziewcząt na bazie klocków Lego WeDo  2.0. Programy dostosowane są do wieku uczestników.

 

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png