Mistrz liczby Pi w Akademii

Aleksander pobił rekord Akademii w zapamiętywaniu rozszerzeń liczby Pi. W obecności komisji rekordów Akademii, prawidłowo podał 314 cyfr stanowiących rozszerzenie liczby Pi.

Aleksander ma 17 lat. Jest uczestnikiem kursu szybkiego czytania i technik zapamiętywania Akademii w Olsztynie. W sobotę 12 września 2020 r. zmierzył się z rekordem Akademii i go pobił. W 9 minut i 27 sekund wymienił prawidłowo 314 cyfr liczby Pi po przecinku. Do zawodów przygotował się w ciekawy sposób. Podzielił bowiem rozszerzenie słynnej liczby na 105 trzy cyfrowych liczb (np. 141, 592, …) i wszystkie je zapamiętał przy pomocy łańcuchowej metody zapamiętywania.

Akademia prowadzi zajęcia efektywnej nauki w Olsztynie dla dzieci w wieku 6-18 lat. Co roku w kursach Akademii szybkiego czytania i technik pamięci bierze udział kilkaset osób w 6-12 osobowych grupach. Wszyscy odnoszą duże lub większe sukcesy. Najlepsi osiągają ponadprzeciętne wyniki. Z myślą o nich powstała Księga Rekordów Akademii.

Światowy dzień liczby Pi jest obchodzony 14 marca (3.14). Aleksander planuje na ten dzień niespodziankę. Być może, tego dnia ponownie zmierzy się z liczbą Pi zapamiętując np. 1000 lub więcej cyfr.

 

Zachowujemy reżim sanitarny