Niezwykła pamięć. Spotkanie z mistrzem zapamiętywania.

Niezwykła pamięć Mistrza Świata przyciągnęła na konferencję Akademii w Olsztynie ponad 200 osób. Uczestniczyli oni w dwóch warsztatach technik zapamiętywania prowadzonych osobiście przez samego Mistrza Jędrzeja Cytawę, który wcześniej poprowadził kolejne szkolenie dla trenerów Akademii w Olsztynie.

 

J. Cytawa jest Mistrzem Świata i Rekordzistą Guinnessa w zapamiętywaniu oraz finalistą programu TVN „The Brain”. Jak sam się przyznał, w szkole nie był geniuszem. – Gdyby nie piątka z wuefu, moja średnia ocen na koniec kl. V byłaby niższa niż 3,0 – zwierzył się uczestnikom. – 10 słówek z angielskiego uczyłem się z tatą godzinami. Miałem zdiagnozowane wszelkie możliwe dys – ortografię, -grafię, -kalkulię. Byłem zagrożony z kilku przedmiotów.

Jego sytuację odmienił kurs technik zapamiętywania. – Poznałem techniki zapamiętywania i nagle się okazało się, że mogę – kontynuował. – Zapamiętać wszystkie dopływy Odry i Wisły w jeden wieczór. Nauczyć się w 5 minut nazw wszystkich parków narodowych. I co ważniejsze, nauczyć się raz i pamiętać długo. Potem wygrałem szkolne i wojewódzkie zawody zapamiętywania, pobiłem pierwszy rekord kraju, potem świata i zapisałem się swoim wynikiem w Księdze Rekordów Guinnessa.

Uczestnicy spotkania zażądali dowodu od Mistrza Cytawy i podali mu 21 losowych liczb dwucyfrowych (tj. 58, 24, 49, 37, 15, 91 …). Prowadzący zapisał je na tablicy, zasłonił oczy i od razu z pamięci powtórzył je od początku do końca listy. Następnie bezbłędnie powtórzył od końca, a potem poprosił o podanie dowolnych stojących obok siebie cyfr (np. 937) i powiedział jaka cyfra stała „przed” (4), a jako „po” (1).

Wyjaśnił też, w jaki sposób tak szybko i dobrze zdołał zapamiętać we właściwej kolejności ciąg 42 cyfr. – Liczby są abstrakcją – tłumaczył. – Są nudne jak lekcje z fizyki dla niezainteresowanych. Dlatego każdą liczbę zamieniłem na znany mi dobrze obrazek. Obrazki połączyłem z sobą, jak klatki na kliszy filmowej. W efekcie zamiast liczb 58, 24, 49, 37, 15, 91 widziałem w mojej głowie kolorowy film, w którym LeW (58) gonił NuRka (24), ten schował się wśród Ryb (49). Ryby nakarmiłem MaKiem (37), który leżał na TaLerzu (15), który spadł na BuT (91). Większość spostrzegła już pewnie, że każda cyfra ma przypisaną spółgłoskę, z których stworzyłem wyrazy – obrazy.

Konferencja „Niezwykła pamięć” w salach Centrum Nauki Kortosfera UWM została zorganizowana przez Akademię efektywna-nauka.pl z siedzibą w Olsztynie przy ul. Ratuszowej 3. Absolwenci kursów Akademii mają dobrą pamięć, łatwo się koncentrują, szybko czytają ze zrozumieniem. Należą do najlepszych uczniów w klasie. Trwają właśnie zapisy na kursy Akademii dla przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej, licealistów i osób dorosłych. Zapisz się na bezpłatną lekcję pokazową i sprawdź sam moc technik zapamiętywania uczonych w Olsztynie przez trenerów Akademii – uczniów samego Mistrza Cytawy.

Patronami medialnymi konferencji „Niezwykła pamięć” Akademii byli Radio Eska i lifestylowy magazyn Made in Warmia i Mazury. Spotkanie odbyło się w piątek 15.09.2023.

Zachowujemy reżim sanitarny