Dziennik przygotowań do startu misji „Akademia w Kosmosie” z Olsztyna

Dziennik przygotowań do misji „Akademia w Kosmosie”

Celem misji jest wysłanie w Kosmos sondy badawczej, która zbierać będzie dane o warunkach do życia w przestrzeni kosmicznej. Misja wyniesie także w Stratosferę małe laboratorium, w którym przeprowadzony zostanie eksperyment biologiczny oraz kamerę do rejestracji podróży. Zarejestruje ona m.in. widok oddalającej się Ziemi. Jedynym stałym członkiem wyprawy będzie szczurek Anatol – ulubieniec dzieci w Akademii. Możesz przeczytać o nim w Ciekawostkach Akademii pt. „O bohaterskim szczurku Anatolu”

Organizatorem wyprawy są Akademia w Olsztynie organizator nowoczesnych kursów efektywnej nauki, robotyki i programowania dla dzieci oraz Szkoła Podstawowa nr 34 w Olsztynie. Przygotowania ruszyły.

Na bieżąco zamieszczać będziemy w dzienniku nowe fakty w sprawie Akademii w Kosmosie. Dziennik dostępny będzie także na Facebooku Akademii.

 

Jest nas coraz więcej do lotu w Kosmos

Zainteresowanie projektem „Akademia w Kosmosie” stale rośnie. Świadczą o tym nie tylko kolejne patronaty, ale również fakt, iż koła naukowe miały liczyć po 5 osób. Ostatecznie w projekcie uczestniczy 24 ósmoklasistów, wśród których są laureaci konkursów wojewódzkich z fizyki, matematyki czy też języka angielskiego. Taka zdolna ekipa gwarantuje powodzenie kosmicznej misji!

Kolejne spotkanie kół naukowych działających przy Szkole Podstawowej nr 34 im. Józefa Malewskiego w Olsztynie odbyło się 167 kwietnia 2019 r. w siedzibie sponsora wyprawy, czyli Akademii przy Ratuszowej 3 w Olsztynie. Młodzież w miłej atmosferze, zajadając ciastka, dogadywała szczegóły dotyczące projektu „Akademia w Kosmosie”. Młodzi kosmonauci poznali też szczurka Anatola, który poleci w kapsule. Chłopcy i dziewczęta brali go na ręce i robili sobie z nim pamiątkowe zdjęcia.

Wiemy już, jaki eksperyment biologiczny zostanie przeprowadzony w Kosmosie. Będzie to aloes oraz drożdże. Badane będą właściwości rośliny oraz jednokomórkowych grzybów. Z drożdży powstanie ciasto, ale czy będzie ono nadawało się do jedzenia? Sprawdzimy porównując dwa wypieki – jeden z kosmicznych drożdży, a drugi z tych zwykłych, przechowywanych w zalecanych przez producenta warunkach.

Koło fizyczne z kolei analizowało logistyczne aspekty lotu, a więc szczegóły dotyczące pojemnika na ładunek biologiczny, a także możliwości zabezpieczenia sprzętu (kamery, nadajnika gps) przed bardzo niską temperaturą. Ponoć tam na górze jest aż -60 stopni! Zbadamy to i damy Państwu znać, czy to jest prawda!

 

 

Powstały kółka naukowe w SP 34 w Olsztynie

W Szkole Podstawowej nr 34 im. Józefa Malewskiego w Olsztynie powołano dwa koła naukowe. W pierwszym z nich pracują pasjonaci biologii, uczniowie zakochani w roślinności oraz ich właściwościach. To właśnie oni są odpowiedzialni za przygotowanie eksperymentu biologicznego. Od kilku tygodni kombinują co badać, w jaki sposób i… mają już pomysł!

W drugim kole naukowym spotkała się młodzież uwielbiająca fizykę oraz logistykę. Pracują nad prawidłowym przygotowaniem lotu, precyzyjnymi wyliczeniami oraz obliczeniami i spekulacjami dotyczącymi tego, co może nas spotkać podczas lotu w kosmos. To ciężka praca, która wymaga od uczniów nie tylko teoretycznych podstaw oraz wiedzy, ale również umiejętności logicznego myślenia i precyzyjnego określania myśli. Dobrze, że to bardzo zdolna i pełna zapału młodzież!

 

Co sonda Akademii wyniesie w Kosmos?

W transporterze pod balonem stratosferycznym znajdzie się kilka ciekawych ładunków! Aby skutecznie przeprowadzić eksperyment biologiczny z udziałem drożdży musimy zamieścić w nim nie tylko drożdże, ale również tackę laboratoryjną i zaawansowany technicznie sprzęt do pomiaru temperatury, wilgotności oraz wysokości.

Ze względu na to, że z pewnością Ziemia z tak sporej wysokości wygląda fajnie w transporterze umieścimy również kamerę – chcemy przecież widzieć wszystko, co fajne!

W Kosmos poleci także termometr. Zespół uczniów przegląda właśnie dostępne przyrządy. Badają przydatność REJESTRATORów TEMPERATURY I WILGOTNOŚCI. Małych komputerów, które przez cały lot będą zapisywały w podręcznej pamięci wszelkie zmiany temperatury i wilgotności. Wszelkie zebrane dane będzie można odczytać, przedstawić w tabeli lub na wykresie na ekranie komputera. Minusem Rejestratorów są cena i zakresy temperatur. Zbadane dotychczas urządzenia mogły odczytywać temperaturę do minus 60 stopni Celsjusza. Wg Wikipedii w Kosmosie może być nawet minus 60.

Alternatywa może być tradycyjny termometr rtęciowy ustawiony na wprost kamery. Jeden z członków misji namierzył termometr ze skalą -60 do + 40 *C w jednym z olsztyńskich marketów. Jego mankamentem były jego wymiary i waga. Miał 30 cm długości i ważył prawie 100 gram. To dużo.

 

Balon i spadachron już są w Olsztynie

Lot w Kosmos możliwy będzie dzięki sponsorowi – Akademii w Olsztynie. Na potrzeby misji Akademia kupiła już balon i spadachron. Oba dotarły już do szkoły i zostały bezpiecznie zdeponowane w szkole. ZOstaną one udostępnione wszystkim dopiero w dniu startu w Kosmos. Bezpieczeństwa nigdy dość.

Gdzie wyląduje sonda po powrocie na Ziemię?

Balon wzniesie się kilkadziesiąt kilometrów nad powierzchnię Ziemi. W kluczowym momencie nastąpi detonacja balonu. Pozbawiony siły nośnej ładunek zacznie spadać przyciągany siłą przyciągania ziemskiego. Bliżej Ziemi otworzy się spadachron, który spowolni spadanie i zapewni bezpieczne lądowanie na ziemi.

Na swobodnie spadający pakunek będą działały dwie siły: wiatr i ruch obrotowy Ziemi. Uczniowie z kółka fizycznego pracują nad tym zagadnieniem.

Ładunek może opaść na spadochronie nawet 50-200 km od Olsztyna. W zależności od siły i kierunku wiatru na Podlasiu, Rosji, Białorusi  lub na Litwę. Dlatego na pokładzie misji znajdzie się również kartka z informacją o locie po  polsku, rosyjsku i angielsku. Będzie też prośba do osoby, która podejmie ładunek, aby odesłał ją do uczniów SP 34 w Olsztynie, Polska.

 

Kto i jak znajdzie balon i ładunek po jego wylądowaniu?

Razem ze startem balonu, w trasę ruszy z Olsztyna ekipa ratunkowa. Jej zadaniem będzie dotrzeć jak najszybciej na miejsce lądowania kapsuły. Uczestnicy będą kierowali się odczytami lokalizatora ukrytego w ładunku balona. Zapraszamy do udziału misji poszukiwawczej. Możemy przecież pojechać w kilka samochodów.

Kółko fizyczne właśnie rozpracowywuje technologię śledzenia. Obecnie uczniowie biorą pod uwagę lokalizator GPS działający w zakresie naziemnych masztów telefonii komórkowej (do 1000 metrów na powierzchnię Ziemi) lub trakery dokładnie pozycjonujące położenie balona przez cały lot. Ten drugi system jest dużo droższy i wymaga współpracy z krótkofalowcami.

Członek misji wysłał w tej sprawie maile do kilku organizacji krótkofalowców w Olsztynie dostępne na https://sp4.jestok.com/kluby. Żadna nie odpowiedziała. Na www nie ma telefonów kontaktowych. Czy ktoś zna krótkofalowcę i może udostępnić kontakt?

Kiedy wystartuje balon w Kosmos z Olsztyna?

Startujemy 31 maja. Będzie to dzień, w którym w Szkole Podstawowej nr 34 im. Józefa Malewskiego w Olsztynie odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka. Pomoże też zagwarantowana pogoda, która musi dopisać zarówno dzieciakom jak i nam! Będzie wesoło, kolorowo, sportowo i dzięki wyprawie w kosmos fascynująco!

 

Gdzie można znaleźć bieżące informacje o „Akademii w Kosmosie”?

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 34 na głównym korytarzu szkoły stworzyli gazetkę informującą o projekcie. Na bieżąco aktualizowane są również wszelkie informacje dotyczące tego przedsięwzięcia! Ponadto stworzyli kalendarz, w którym zaznaczają również liczbę dni, które pozostały do lotu w kosmos!

Świeże wiadomości dostępne są też na www i FB Akademii oraz SP 34.

 

 

Konkurs dla uczniów SP 34 w Olsztynie

W maju w Szkole Podstawowej nr 34 im. Józefa Malewskiego odbędą się konkursy dotyczące lotu w kosmos. Zadaniem uczniów będzie między innymi wskazanie miejsca, w którym wyląduje pakunek z eksperymentem biologicznym czy też określenie wysokości na jakiej pęknie balon. Najlepsi zostaną sowicie wynagrodzeni!

Koordynator misji „Akademia w Kosmosie” czeka na sponsorów nagród dla uczestników konkursu. Dzieci docenią nawet najmniejszy gest!