Księga Rekordów Akademii w Gazecie Olsztyńskiej

10-letni Olek ma w głowie komputer do liczenia. W kilka sekund prawidłowo obliczył sumę oczek 527 rzuconych przed siebie kości do gry. Na co dzień jest uczniem olsztyńskiej Akademii efektywna-nauka.pl z ul. Ratuszowej 3. Rozmawiamy z Ireneuszem Górskim, który jest jej dyrektorem .

– Osiągnięcia 10-latka robią wrażenie. Jakie inne super moce posiedli kursanci Akademii?

Co roku mamy kilkunastu kursantów, którzy osiągają ponadprzeciętne wyniki w czasie ćwiczeń pamięci, szybkiego czytania ze zrozumieniem czy koncentracji. Za ich namową zebraliśmy je w jednym miejscu w formie Księgi Rekordów Akademii. Jest ona dostępna na naszej www.efektywna-nauka.pl w zakładce „Ciekawostki”.

– Sprawdziłam i nie wiem jak skomentować, że uczeń klasy 4 zapamiętał 612 wyrazów po kilkunastu minutach nauki. Czy to możliwe?

– Antoni jest mistrzem i dlatego jego wynik figuruje w naszej Księdze. Nie jest jednak jedynym kursantem Akademii z taką pamięcią. Dodajmy pamięcią wyćwiczoną. Wszyscy uczestnicy naszych kursów poznają bowiem techniki pamięciowe, które umożliwiają im łatwą naukę nazw geograficznych, dat historycznych, słówek w języku obcym czy części roślin na przyrodę. Techniki pamięci bardzo ułatwiają im naukę w szkolę.

– W Księdze Rekordów jest także kilka rekordów koncentracji zagadkowo opisanych np. „Kropki”,  „Mrówki” 432 pkt, Mateusz 12 lat, wynik 30 sekund?

– Bez koncentracji nie ma wyników w nauce. Wiedzą to rodzice i nauczyciele. Dlatego na zajęciach w Akademii poświęcamy jej dużo uwagi. Przez gry i zabawy sprawiamy, że wszyscy nasi kursanci są w stanie skupić się i skutecznie uczyć. Jednym ze sposobów sprawdzenia się jest zabawa w łączenie ponumerowanych kropek. Są one rozrzucone po całej kartce papieru. Takie punkty trzeba znaleźć i w kolejności połączyć tworząc rysunek np. Mrówki, Róży czy Karety. Nasi kursanci robią to w 10-30 sekund, a ich rodzice w kilka – kilkanaście minut. I kto tu nie potrafi się skoncentrować?

Jędrzej Cytawa

– Robi to wrażenie. Muszę więc spytać o Olę, która wg Księgi Rekordów Akademii ma 11 lat i czyta 6800 snm? Co to znaczy?

– Oznacza to, że Ola jest mistrzem szybkiego czytania ze zrozumieniem. Jej wynik trzeba porównać z osiągnięciami jej rówieśników i dorosłych, którzy czytają 150 – 200 snm, czyli słów na minutę. Ola czyta 6800 słów na minutę, czyli 30-45 razy szybciej. Można powiedzieć, że mogłaby przeczytać ten wywiad w kilka sekund. Z pełnym zrozumieniem.

– Skąd się biorą w Akademii takie dzieci?

– Do Akademii przychodzą „normalnie uzdolnione” dzieci, które jak inne uczą się, bawią, spotykają z rówieśnikami. Na kursie w Akademii poznają techniki efektywnej nauki i przyspieszają. Uczestnicząc w zajęciach, ucząc się przez zabawę, zwiększają swoje tempo czytania ze zrozumieniem, wzmacniają pamięć i koncentrację, uczą się żonglować. I co ważne – nie rywalizują między sobą. Do „bicia”  rekordów podchodzą tylko osoby, które dobrze się z tym czują. Reszta grupy obserwuje mistrzowskie wyniki koleżanki lub kolegi z grupy i mimowolnie także przyspiesza. Dzieci widzą, że ludzki umysł nie ma ograniczeń i że one same też mogą dużo osiągnąć, jeżeli tylko tego zachcą.

– Po pana wyjaśnieniach oczywiste wydaje się, że na zaproszenie Akademii przyjeżdżają do Olsztyna mistrzowie świata i rekordziści Guinnessa. Osoby o ponadprzeciętnych umiejętnościach. W ubr. był mistrz układania kostki Rubika z zasłoniętymi oczami. Za kilka dni przyjedzie rekordzista Guinnessa w zapamiętywaniu.

 

Cały wywiad można przeczytać na http://gazetaolsztynska.pl/605402,Skutecznie-szybko-i-przyjemnie-Tak-mozna-sie-uczyc.html?preview=ac04e5d0bc855d1a871d

Zachowujemy reżim sanitarny