Zawody przyszłości. Jakie wybrać studia?

Jaki zawód wybrać? Do jakiej szkoły pójść po podstawówce? Po szkole średniej iść do pracy czy na studia? Raport Deloitte wskazuje zawody, które zapewnią w przyszłości solidną pracę i wynagrodzenie.

– Za 10-15 lat większość znanych nam obecnie zawodów zniknie  – twierdzą analitycy agencji doradczej Deloitte. – Kierunki zmian na rynku pracy wyznacza postęp technologiczny oraz … gwałtowne starzenie się społeczeństwa. Wygra zawodowo ten kto odnajdzie się w świecie Internetu, sztucznej inteligencji, robotów przemysłowych lub pracować będzie dla licznych emerytów oczekujących opieki i rozrywki.

Analitycy wytypowali 11 zawodów, które będą potrzebne w przyszłości. Prezentujemy je poniżej w przypadkowej kolejności:

Badacze podkreślają, że w przyszłości sukces zależeć też będzie od kreatywności, umiejętności pracy w grupie, zdolności do szybkie uczenia się i zdobywania wiedzy.

Z badań wynika, że ukończenie studiów nie zapewnia zatrudnienia w zawodzie. Dobrze płatna praca czeka w przyszłości także na osoby z fachem w ręku po zawodówce czy technikum:

 

Uczniowie i studenci też mają swoje typy. Zapytani przez Akademię w Olsztynie (maj 2019, 128 osób w wieku 12-19 lat) za interesujące i dające godne profity uznali zawody:

Większość młodych uczestników badania Akademii nie wiedziało co chce robić w życiu. Z zawodów znali głównie te wykonywane przez ich rodziców lub te znane z newsów tj. policjant, strażak czy celebryta. Wniosek z badania Akademii jest taki, że młodzi wymagają wsparcia w wyborze ścieżki zawodowej zarówno ze strony rodziców jak i szkolnych doradców zawodowych. Bez tego o ich przyszłości zdecydują opinie rówieśników lub internetowe fakenewsy.

 

Oprac. Akademia w Olsztynie na podstawie Newsweeek, Studia i Kariera,  wrzesień 2019 r.

Zachowujemy reżim sanitarny