Skarb i anioły w Akademii

Zabytkowe dzieło malarskie odkryto w czasie prac konserwatorskich na suficie kamienicy przy ul. Ratuszowej 3. Dokładnie nad wejściem do siedziby Akademii www.efektywna-nauka.pl. Przedstawia on dwie dziecięce postacie stylizowane na anioły, które kwiatami witają gości wchodzących do kamienicy.

Malunek ukryty był pod gruba warstwą tynku na suficie nad sienią kamienicy. Odsłoniły go konserwatorki prowadzące prace na zlecenie Wspólnoty Ratuszowa 3 na początku 2021 r. Działając pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, specjalistki szpachelką, milimetr po milimetrze, usunęły z sufitu kolejne warstwy farby, aby dotrzeć do pierwotnej powierzchni malarskiej. – Obraz został namalowany ok. 1905, czyli w roku wzniesienia kamienicy – powiedziała konserwatorka. –  Widzimy tu m.in. putto (chłopca- anioła) sypiącego kwiaty. Po bokach (bordiura) są namalowane piwonie, irysy i lilie. Niektóre kwiaty stylizowane są na secesję. Natomiast na ścianach znajdują się zdobienia pochodzące z 20-lecia między wojennego.

Malunki na ścianach są w złym stanie technicznym. Noszą ślady upływu czasu, działań wojennych i licznych ekip remontowych, które w ostatnim stuleciu odświeżały wnętrze sieni bez nadzoru konserwatorskiego. – Prace w sieni potrwają do grudnia 2021 r. – stwierdziła prowadząca prace. – Musimy zabezpieczyć dzieło i uzupełnić ubytki. Na koniec zrekonstruujemy całe dzieło i przywrócimy mu pierwotne linie i barwy.

Zachowujemy reżim sanitarny