Minecraft – Nauka programowania przez tworzenie gier. Olsztyn

Minecraft – kurs programowania dla dzieci w Olsztynie

Dzięki grom uczniowie szybciej zapamiętują, lepiej się koncentrują oraz osiągają lepsze wyniki edukacyjne. Gry są medium, które zachęca dzieci do interakcji oraz zdobywania wiedzy metodą prób i błędów. Wyzwania stawiane przed graczem zachęcają go do rozwijania swoich umiejętności i poszukiwania rozwiązań.
Gry celują w wynagradzanie “rozwiązania prawdziwych wyzwań” – takich których wynikiem w procesie nauczania jest zaangażowanie oraz motywacja, nie trud.
Gry dostarczają także natychmiastową informację zwrotną, która pozwala uczestnikom dostosować ich rozwiązanie i zrozumieć pomysł całościowo, zamiast być ograniczonym tylko do odpowiedzi dobrze albo nie.

Minecraft – opis kursu:

Minecraft to popularna na świecie gra komputerowa. Gra oparta jest symulacją życia. Uczestnicy za pomocą wizualnego języka programowania tworzą swój własny świat Minecraft. W nim rozwiązują zadania programistyczno – logiczne. Połączenie zasad bardzo popularnej gry Minecraft i prawdziwego programowania w JavaScript (tekstowy) oraz Scratch (blokowy MakeCode).

Gracze wcielają się w postać człowieka, który jako jedyny został na całej kuli ziemskiej. Celem gry jest przetrwać i przeciwstawić się potworom. Kondycja uczestnika Minecraft jest mierzona na paskach gry, które pokazują ilość życia, ilość głodu, posiadane doświadczenie.

Podczas zajęć uczniowie poznają następujące zagadnienia programistyczne m.in.:
1. Zdarzenia i programowanie zdarzeniowe.
2. Współrzędne.
3. Zmienne.
4. Iteracja.
5. Warunki.
6. Funkcje.
7. Tablice.
8. Sztuczna inteligencja.

Osiem powodów dlaczego powinniśmy uczyć dzieci kodowania:

1. Kod
(program komputerowy) to jeden z najszerzej używanych języków na świecie. Powinniśmy zacząć traktować programowanie jako element umiejętności czytania i pisania w cyfrowym, współczesnym i przyszłym świecie.
2. Pomaga być aktywnym konsumentem
Informatyka jest stale obecna w naszym codziennym życiu. Używamy coraz więcej urządzeń i ciągle jesteśmy online. Kodowanie to najlepszy sposób, żeby rozumieć technologię.
3. Dzieci uczą się szybciej
Trzylatek używa tableta i smartfona bez żadnych trudności; 10-latek buduje zamki w Minecraft, a nastolatkowie prowadzą kanał w YouTube z milionami subskrybentów.
4. Wzmacnia kreatywność
Co się dzieje, kiedy nieograniczona wyobraźnia spotyka nieskończone możliwości jak w kodowaniu? To jest mieszanka wybuchowa: wyobraźnia dzieci może się pełnie wyrażać za pomocą narzędzia umożliwiającego im wykonanie wszystkiego, o czym pomyślą.
5. Umożliwia nadawanie kształtu pomysłom
Każdy ma pomysły. Ogromna różnica polega na tym, że tylko niewielu ludzi potrafi je zrealizować. Kodowanie umożliwia ich realizację.
Ludzie, którzy kodują, zamieniają swoje pomysły w praktykę.
6. Wprowadza do umiejętności rozwiązywania problemów
Uczenie kodowania i zabawa z robotami wprowadza dzieci do umiejętności rozwiązywania problemów; pokazuje jak patrzeć na cały obraz i zmierzyć się z problemem z różnych punktów widzenia. Programowanie to także możliwość popełniania błędów i uczenia się na nich. Moment, w dzieci znajdują rozwiązanie problemu jest bezcenny.
7. Rozwija krytyczne myślenie
Programowanie pomaga rozłożyć problem na niezliczone mniejsze problemy; uczy nie tkwić w dużym problemie, ale raczej zrozumieć go, rozkładając na mniejsze i znajdując ich rozwiązania. Ten sposób jest znacznie łatwiejszy i jest jedyną szansą na znalezienie rozwiązania do pierwotnego problemu.
8. Rozwija myślenie obliczeniowe
Myślenie obliczeniowe/komputerowe zawiera elementy matematyki, logiki i algorytmów. Jest to umiejętność podchodzenia do problemów w ustrukturyzowany sposób i wykorzystywania abstrakcji do odzwierciedlenia pewnych koncepcji. Mówiąc prościej, zawiera elementy rozwiązywania problemów i myślenia krytycznego.

Materiały:

Każdy uczestnik kursu otrzyma podręcznik kursu i dodatkowe materiały w cenie kursu.

Układ zajęć:

Kurs trwa 1 semestry (20 godziny).
Zajęcia rozpoczynają się na początku każdego semestru szkolnego oraz w ferie/wakacje.
Zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu (90 minut + 5 minut przerwy) w sobotę w godzinach „po obiedzie”.
Plan zajęć dostosowujemy do kalendarza szkolnego.
Zajęcia odbywają się w 10-12 osobowych grupach. Sprzyja to zawiązaniu przyjacielskich relacji między uczestnikami i pozwala na bezpośredni kontakt trenera z każdym dzieckiem. W takich grupach dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach.
Kurs obejmuje 10 spotkań.

Opłata za kurs:

Opłata za kurs wynosi od 215 zł miesięcznie. W przypadku wpłaty jednorazowej oferujemy duży upust.

Zapisy:

Zapisy ruszyły. Prosimy o dokonanie rezerwacji miejsca na kurs pod nr tel. 089 521-87-45, e-mailem: akademia@efektywna-nauka.pl lub osobiście w sekretariacie Akademii przy ul. Ratuszowej 3/1

Zachowujemy reżim sanitarny