Akademia w Kosmosie

Akademia w Kosmosie

 

Akademia wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 34 w Olsztynie wysyła sondę w Kosmos w postaci balonu meteorologicznego o średnicy 2 metrów wypełnionego helem. Wyniesie ona na 30 km nad powierzchnię sprzęt laboratoryjny, mini studio nagrań i szczurka Anatola. Start 31 maja 2019 r. o godz. 12:00 z boiska Szkoły Podstawowej nr 34 w Olsztynie.

Celami wyprawy są:

  1. przeprowadzenia eksperymentu przyrodniczego w Kosmosie (w warunkach ekstremalnie niskiej temperatury, braku powietrza i nieważkości) przygotowanego przez członków kółka biologicznego w Szkole Podstawowej nr 34 w Olsztynie,
  2. promowanie wśród uczniów wiedzy na temat Kosmosu poprzez udział uczniów w kółku fizycznym w SP 34 w Olsztynie i przygotowanie przez nich logistyki wyprawy, oszacowanie czasu wznoszenia się sondy na wysokość 30 km, jej opadania oraz miejsce wylądowania na spadochronie pojemnika z eksperymentem.
  3. promowanie wiedzy na temat nauk przyrodniczych wśród uczniów SP 34 w Olsztynie poprzez przeprowadzenie dla nich cyklu pokazów naukowych pt. „Powietrze” oraz „Akustyka i dźwięki” w celu przygotowania ich do świadomego udziału w przygotowaniach sondy, obserwacji lotu i opadania balonu, zrozumienia związanych z tym praw przyrody (fizyki).

Balon wzniesie się na 30 km nad powierzchnię Ziemi. Lot będzie rejestrowany przez kamerę. Po powrocie na Ziemię filmik z lotu zostanie opracowany przez uczniów i udostępniony na www Akademii i SP 34 dla celów dydaktycznych.

Sonda wyniesie w Kosmos transporter zawierający eksperyment biologiczny przygotowywany przez uczniów SP 34 w Olsztynie oraz szczurka Anatola z Akademii. Więcej o szczurku i jego losach pisać będziemy na bieżąco.

Sponsorem wyprawy  jest Akademia, która m.in. zakupiła balon, spadachron, hel i inne rzeczy niezbędne w Kosmosie.

Patronat medialny nad wyprawą obieły: Gazeta Olsztyńska, Made in W-M, Orientacja.pl, Radio Eska,

 

Zachowujemy reżim sanitarny