Smartfon w rękach dziecka jest jak …

Nauczyciele obserwują u uczniów, znaczny spadek koncentracji i chęci do podejmowania nowych wyzwań intelektualnych. Dzieci, natomiast coraz częściej skarżą się na problemy z zasypianiem i zmęczenie. Powodem tych dolegliwości może być… smartfon?
Z rozmów z uczniami wynika, że od 3-5 godzin dziennie wpatrują się w ekran telefonu komórkowego. Co ciekawe zaledwie co dziesiąty z nich wykorzystuje smartfon do nauki.
Z reguły grają, oglądają śmieszne filmiki lub zabijają nudę.
Akademia w Olsztynie, organizator kursów efektywnej nauki, namówiła kilku rodziców do tego, aby ich pociechy na tydzień odstawiły smartfona. Wyniki przerosły najśmielsze oczekiwania! Dzieci po siedmiu dniach „abstynencji” wyróżniały się na tle rówieśników błyskotliwością podczas potyczek intelektualnych. Zaczęły szybciej czytać z własnej inicjatywy, zaczęły rozwiązywać zadania o wyższym stopniu trudności. Niektórzy wrócili nawet do czytania książek, stali się pogodniejsi i serdeczniejsi dla najbliższych.
Jeden z uczestników ,,eksperymentu’’ przyznał nawet, że chce przedłużyć czas bez smartfona, gdyż dużo lepiej się czuje. Do pełni szczęścia brakuje mu jednak kolegów, z którymi mógłby pogadać lub wyjść na zewnątrz poza zasięg Wi-Fi, spędzić aktywnie czas. Z obserwacji można dojść do wniosku,
iż część młodzieży aktywne spędzanie czasu poza domem odbiera jako przymus a nawet karę. Sytuacja była całkiem odwrotna dekadę temu, gdy nikt jeszcze nie słyszał o smartfonie….
Droga mamo, drogi tato, jak myślisz czy to tylko przypadek?
Przygotował mgr Tomasz Charukiewicz

Zachowujemy reżim sanitarny