Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Twoje dziecko ślepnie i jesteś temu winna/y?

Prawie połowa dzieci nosi już okulary. Winę za to ponoszą rodzice, szkoła i szalony postęp technologii tele i komórkowej? Ślepota szerzy się jak epidemia, ale znane jest na nią lekarstwo.

Dzieci niedowidzą i wada ta dotyka coraz więcej kilku i nastolatków. Na pomoc idą im okuliści i producenci modnych okularów. Sztuczne soczewki nie eliminują jednak przyczyn. Jedynie ładnie je maskują pod modnymi oprawkami okularów lub korekcyjnymi soczewkami.

Wada wzroku wśród dzieci rozprzestrzenia się jak epidemia. Bardzo długo winą za to obarczano książki (dzieci wgapiają się w nie z bliska), telewizory, komputery i komórki (ekran promieniuje i szkodzi oczom) lub/i złe geny rodziców (przekazują ślepotę dzieciom). Ostatnie badania naukowe nie potwierdziły jednak powyższych hipotez.

Wg aktualnych badań, wady wzroku dzieci spowodowane są … brakiem słońca. A dokładnie dopaminy uwalnianej w siatkówce oka pod wpływem promieniowania słonecznego. Dopamina, nazywana potocznie hormonem szczęścia, jest także odpowiedzialna za prawidłowy rozwój gałki ocznej oraz koordynację i i napięcie mięśni oka.

Współczesne dzieci żyją z deficytem słońca, bo nie wychodzą z domu. Zaledwie co drugie spędza na dworze więcej niż godzinę dziennie. Za zgodą rodziców, cały dzień przebywają w ciemnych murach. Rano w szkole, a po południu w pokoju odrabiając lekcje lub wgapiając się w ekran smartfona, grając na komputerze lub odrabiając lekcje.  W półcieniu, bo nawet w najlepiej oświetlonych szkołach i domach, dzieci mogą otrzymać max 500 luksów.

Tymczasem zdrowe oczy wymagają światła o natężeniu 10 tysięcy luksów przez co najmniej 3 godziny dziennie. To tyle, ile w słoneczny dzień otrzymuje człowiek siedzący w cieniu pod drzewem.  W takich warunkach można „zdrowo dla oczu” godzinami uczyć się, czytać czy siedzieć na Facebooku i Snapchat-ie.

Okuliści ratunek dla oczu widzą nie tylko w jasnym słońcu. Namawiają także do ćwiczenia mięśni oczu. Na skupianie wzroku na zmianę na daleko i blisko położonych obiektach. Na przenoszeniu wzroku w różne strony. Na dworze dzieci robią to mimowolnie wodząc wzrokiem za rówieśnikami lub grając w piłkę.

Wniosek. Oczy twojego dziecka będą zdrowsze jeżeli przez 3 godziny dziennie będzie bawił się, grał, uczył się lub tylko rozmawiał z rówieśnikami na dworze.

PS. Dwadzieścia lat temu największą karą dla dziecka, był „szlaban”, czyli zakaz wychodzenia z domu. Obecnie, kara jest konieczność wyjścia z domu i spędzenia Czu na na podwórku.

 

na podst. Wada Mroku, I. Cieślińska, Wysokie obcasy, nr 885,

Aktualności

25/06/2018

Wakacje 2018. Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

09/06/2018

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

23/04/2018

Czytaj szybciej, pamiętaj więcej, pracuj mniej - kurs dla dorosłych w Olsztynie. Nowy kurs od 24.05.2018 r.

20/04/2018

Sekretariat Akademii Nauki nieczynny w czasie Majówki

03/02/2018

Akademia Nauki zaprasza na kursy robotyki i programowania dla chłopców i dziewcząt na bazie klocków Lego WeDo  2.0. Programy dostosowane są do wieku uczestników.

 

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png