Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Szybkie czytanie w pigułce

2007-11-30 10:18:23 Marek Szurawski

Czytamy w Polsce ze średnią szybkością: 200-250 słów/min. i nie odbiegamy w tej mierze od średniej europejskiej. Ale - co ciekawe - przychodzimy na świat z naturalną możliwością czytania w tempie 1000 słów/min., czyli co najmniej pięć razy szybciej. To z założenia potrafi układ oko-mózg, tak nas wyposażyła Natura. Dlaczego więc czytamy tak wolno?

Ponieważ nauczyła nas tego szkoła. W szkole nauczyliśmy się czytać, tak – ale wolno. Bardzo wolno. Bo nawet wspomniane 1000 słów/min. są niczym w porównaniu z obecnym rekordem Polski (35 tysięcy słow/min), czy rekordami świata, ocierającymi się już o 90 tys. słów/min. Przy tych szybkościach od czytania „bolą ręce” (nie nadążasz z odwracaniem stronic....), rekordzista Polski „Chłopów” Reymonta czytałby w 27 minut.... Oczywiście z pełnym rozumieniem i zapamiętaniem.!

 

Co konkretnie spowalnia nasze czytanie do tak żenująco niskiego poziomu?

Trzy największe „grzechy” to: subwokalizacja, ograniczenie peryferyjności widzenia i regresja. Zrób mały eksperyment, i to w tej chwili. Wróć do początku tego tekstu i przeczytaj raz jeszcze kilka pierwszych zdań. Teraz. A potem wróć do tego miejsca. Zrobione? Zapytam: czy przypadkiem nie łapiesz się na tym, ze czytając zadany tekst powtarzałeś po cichu, „w myślach” czytane słowa? Mówiłeś do siebie czytanym tekstem? Słowo po słowie? To jest właśnie subwokalizacja. Mówimy z maksymalną prędkością ok. 350 słów/min (400 slów/min., już na granicy bełkotu, wypowiada komentator sportowy na kilkanaście sekund przed strzeleniem bramki). A więc chociażbyś nie wiem jak się starał, czytając w ten sposób nie przekroczysz granicy szybkości mówienia!.

Zatrzymaj teraz wzrok w tym miejscu tekstu. I nie odwracaj przez chwilę oczu. Patrzysz w jeden punkt, prawda? A mimo to z pewnością widzisz i rozpoznajesz barwy, przedmioty, kształty może nawet ludzi znajdujących się po twojej lewej i prawej stronie. Sprawdź to teraz. O to chodzi. Widzisz, rozumiesz i zapamiętujesz więcej niż to, na co patrzysz „punktowo”, w jedno miejsce.

„Widzisz” również peryferyjnie. Szkoła przez sy-la-bi-zo-wa-nie nauczyła nas czytać słowo po słowie, podczas gdy patrząc na jakieś słowo – na przykład na to z podkreśleniem – postrzegasz i rozumiesz przynajmniej po jednym słowie z każdej strony, a możesz i znacznie więcej! Jednym „rzutem oka” (fachowo mówimy: poprzez jedną „fiksację”) możesz zobaczyć, zrozumieć i zapamiętać całe fragmenty tekstu. Wreszcie brak skupienia, słaba koncentracja i wynikający zeń brak rozumienia tekstu sprawiają, że bardzo często cofasz się do początku jakiegoś zdania i czytasz je ponownie. Niekiedy jeszcze raz. To regresja. Dlatego właśnie czytamy tak wolno.

Ćwiczenia ze wskaźnikiem, trening mięśni oczu, poszerzanie peryferyjności widzenia, ćwiczenia koncentracji pozwalają w stosunkowo krótkim czasie (kilka tygodni ćwiczeń po kilkanaście minut dziennie) wyeliminować opisane wyżej wyuczone nawyki wolnego czytania i dojść do wspomnianej naturalnej szybkości 1000 słów/min. I można to zrobić w zasadzie drogą samodzielnych ćwiczeń, czytają z uwagą i konsekwentnie książki-podręczniki, poświęcone tej tematyce. Polecam Tony Buzan. "Podręcznik Szybkiego czytania", Gerhard Hoerner "Szybkie czytanie", Paul R. Scheele "Czytanie fotograficzne". Natomiast czytanie z szybkością rzędu kilkudziesięciu tysięcy słów na minutę, to już sprawa dłuższego treningu, fachowego prowadzenia i wielu codziennych ćwiczeń. Niezbędny jest specjalistyczny kurs.

Wykonawcą kursów szybkiego czytania, technik pamięciowych i efektywnej nauki jest Akademia Nauki. Zajęcia odbywają się w odpowiednich grupach wiekowy takich jak: liceauliści, studenci, dorośli, gimnazjaliści, uczniowie SP i przedszkolaki.

Aktualności

25/06/2018

Wakacje 2018. Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

09/06/2018

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

17/05/2018

Klauzula informacyjna zgodna z RODO

30/04/2018

Sekretariat Akademii Nauki nieczynny w czasie Majówki

03/02/2018

Akademia Nauki zaprasza na kursy robotyki i programowania dla chłopców i dziewcząt na bazie klocków Lego WeDo  2.0. Programy dostosowane są do wieku uczestników.

 

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png