Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Studia filozofii na klockach Lego

Jarosław Spychała wymyślił nowatorską metodę uczenia filozofii za pomocą klocków lego. Długo nie mógł się z nią przebić na szersze wody. Dziś organizuje w Warszawie Festiwal Kultury Filozoficznej.

Dziś 34-latek, na co dzień nauczyciel filozofii w stołecznym zespole edukacyjnym Pro Futuro, o zmianie sposobu nauczania filozofii myślał, kiedy jako doktorant prowadził zajęcia ze studentami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ze zdumieniem stwierdził, że po wieloletnim szkolnym treningu dochodzenia do z góry założonych rezultatów w stylu „Słowacki wielkim poetą był”, prace zaliczeniowe na uczelni zaczynali oni od stwierdzeń: Platon był wielkim filozofem.

Na kolejnych zajęciach zaproponował, by platoński mit o jaskini po prostu narysowali. Przy interpretacji wybuchła burzliwa dyskusja, ale zbyt wiele miejsca zajmowały w niej uwagi, jak komu wyszedł obrazek. Potrzeba było bardziej neutralnej formy, która uruchomi wyobraźnię, a nie będzie zależna od indywidualnych zdolności plastycznych. Odpowiedzią były klocki lego.

Zaczyna się od czytania krótkiego fragmentu filozoficznego tekstu. Potem każdy ma zbudować z klocków Lego to, co z niego zrozumiał. Uczestnicy w trakcie zajęć nie porozumiewają się ze sobą, nie wolno im opowiadać, co budują. Potem zbierają się w grupę i podchodzą do kolejnych prac. Zadaniem grupy jest rozpoznać w budowli elementy opowieści. Autor dopiero na końcu przedstawia własną interpretację. Po omówieniu wszystkich prac zostają one zwięźle podsumowane, ale celem nie jest wskazanie jedynie słusznego rozumienia, tylko wywołanie poczucia ciekawości, które prowokuje do samodzielnego myślenia.

Na pozór prosta historia zaczyna obrastać w znaczenia, sensy, interpretacje. Profesorowie, widząc studentów bawiących się klockami lego, początkowo traktowali rzecz z odrobiną lekceważenia. Ale gdy na własne oczy mogli zobaczyć, jak studenci za pomocą dziecinnych klocków dochodzą do definicji tego, czym jest historia, lody zostały przełamane, a pod patronatem Instytutu Filozofii UMK i Stowarzyszenia Edukacji Filozoficznej Phronesis rozpoczęły się badania nad programem Lego Logos.

Więcej pod adresem polityka.pl

Aktualności

25/06/2018

Wakacje 2018. Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

18/06/2018

Godziny pracy Sekretariatu Akademii:

 

09/06/2018

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

17/05/2018

Klauzula informacyjna zgodna z RODO

03/02/2018

Akademia Nauki zaprasza na kursy robotyki i programowania dla chłopców i dziewcząt na bazie klocków Lego WeDo  2.0. Programy dostosowane są do wieku uczestników.

 

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png