Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Skąd się wzięło słowo robot

Słowo, którym aktualnie równie często przerzucają się naukowcy co dzieci oglądające japońskie filmy animowane powstało dokładnie 90 lat temu.

Jego pomysłodawcą był malarz i autor książek dla dzieci Josef Capek, brat czeskiego dramaturga fantasty Karela, który w 1921 roku wystawił w Pradze swoją sztukę pod tytułem R.U.R. (cz. Rossumovi Univerzalni Roboti; pol. Roboty Uniwersalne Rossuma). Słowo miało rzekomo pochodzić od potocznego określenia pańszczyźnianych robotników, wykonujących najcięższe prace fizyczne (roboti).

Pomysł przewrotu maszyn stworzonych do wyzysku tak się spodobał publiczności i krytykom, że już rok później Karel Capek wystawiał swoją sztukę w USA. Równo od tamtego momentu świat zaczął się obawiać że ludzkość sama zgotuje swoją zagładę. A jej imię będzie "robot".

Karel Capek uważany był także za jednego z pierwszych fantastów i budowniczego światowego Science Fiction. Nie opierał się bowiem wyłącznie na własnej wyobraźni, ale szeroko czerpał z rzeczywistych odkryć naukowych swojej epoki, rozwijając je o kontekst społeczny i polityczny.

Paradoksalnie, Capek przedstawił w swoim dramacie nie roboty a androidy, czyli robotyczne kopie ludzi. Zbiorowy bohater jego sztuki posiadał bowiem własną świadomość, co stawiało go wysoko ponad mechanicznymi robotami, działającymi wyłącznie w oparciu o instrukcję. Pojęcie androida pojawiło się jednak nieco później.

Obecnie miliony robotów pracują w fabrykach na całym świecie. Wykonując prace wymagające ekstremalnych osiągów - niespotykanej precyzji, nieprzeciętnej siły lub doskonale powtarzalnych ruchów.

Androidów z dramatu Capka jeszcze nie udało się stworzyć. Dwoma podstawowymi problemami są wciąż: brak odpowiedniego źródła zasilania oraz wystarczająco skomplikowanych skryptów Sztucznej Inteligencji (SI), które dałyby maszynom choćby iluzję samoświadomości.

[za Gearlog] Łukasz Cichy

Aktualności

25/06/2018

Wakacje 2018. Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

18/06/2018

Godziny pracy Sekretariatu Akademii:

 

09/06/2018

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

17/05/2018

Klauzula informacyjna zgodna z RODO

03/02/2018

Akademia Nauki zaprasza na kursy robotyki i programowania dla chłopców i dziewcząt na bazie klocków Lego WeDo  2.0. Programy dostosowane są do wieku uczestników.

 

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png