Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Klocki Lego NXT

Zestaw Lego Mindstorms NXT jest narzędziem przeznaczonym do nauki robotyki. To zbiór klocków Lego Technics, sensorów, serwomotorów i przewodów. To właśnie dzięki im połączeniom otrzymujemy narzędzie pozwalające na naukę konstruowania robotów, a także ich programowania.

 

Zestaw Lego Mindstorms NXT 2.0 ma w zasadzie nieograniczone możliwości i może towarzyszyć w przygodzie z robotyką od szkoły podstawowej, po studia, a nawet i dalej.  Najmłodsi konstruktorzy, dzięki temu, że roboty budowane są ze znanych im klocków Lego Technics, nie mają barier konstrukcyjnych, a w środowisku tym czują się wręcz wspaniale.

Zestaw ten ma także wiele do zaoferowania dorosłym, bardziej doświadczonym. Dla nich także podstawową zaletą jest budowa konstrukcji z klocków, dzięki czemu zaoszczędzają oni wiele czasu, który normalnie musieli by poświęcić na docinanie i spawanie metalowych części. Dodatkowo to właśnie z myślą o nich powstało tekstowe środowisko programistyczne RobotC.

Zestaw NXT służy także wielu profesjonalistą, którzy dzięki niemu budują i programują roboty układające kostkę Rubika 3X3X3 w 19 sekund, czy skanujące obraz i przesyłające go do komputera.

Przygotował Mateusz Pol

 

Elementy składowe zestawu:

 

  • Serwomotor NXT

Serwomotory to silniczki, które pozwalają robotowi przemieszczać się, ale także np. poruszać skonstruowanym ramieniem, nogą, paszczą czy dźwigiem. Standardowo, do kostki programowalnej można podłączyć do 3 silników (Porty A, B, C).

Każdy silnik ma wbudowany czujnik obrotów, który pozwala na precyzyjną kontrolę ruchów robota. Sensor mierzy obroty silnika w stopniach (cały obrót wynosi 360 stopni).  Dzięki ustawieniu różnych parametrów w programie, pozwala on także na ustawienie różnych prędkości dla poszczególnych silników. Parametry silnika programuje się przez komputer.

Serwomotory są stosowane w zestawach WeDo i NXT.

Przygotował Mateusz Pol

 

  • Sensor odległości (ultrasonic sensor)

Ten czujnik to absolutna rewelacja w zestawie NXT i WeDo.Jest to drugi sensor, który pozwala widzieć naszemu robotowi. Zadaniem dalmierza ultradźwiękowego jest pomiar odległości (robi to z dokładnością do 1 cm) pomiędzy robotem, a przeszkodą.  Możemy go wykorzystać do omijania przeszkód, ale także do wykrywania ruchów.

Zasada działania sensora przypomina sposób "widzenia" nietoperzy. Wysyłane fale ultradźwiękowe po odbiciu od przeszkody powracają do sensora, a ten dzięki pomiarom czasu pomiędzy nimi, jest w stanie określić odległość.

Przygotował Mateusz Pol

 

  • Sensor nachylenia (tilt)

Automatyzacja pojazdów i maszyn mobilnych nie byłaby możliwa bez sterowników oraz czujników. Prawidłowe wypoziomowanie konstrukcji lub jej części konieczne jest dla zapewnienia prawidłowego działania. Typowymi przykładami są tu dźwigi oraz platformy podnośnikowe.

Rozwiązaniem tego problem są czujniki kąta nachylenia. Zapewniają one precyzyjną kontrolę nachylenia względem dwóch osi (X i Y). Znajdują one m.in. zastosowanie w robatach Lego takich jak żaglówka, deskorolka czy samolot.

Sensor nachylenia (tilt) wbudowane w roboty Lego, we współpracy z programem Scratch daje wspaniałe efekty animacji komputerowych. Dzieci na ekranie komputera mogą obserwować ruch zbudowanych przez siebie robotów i bawić się w gry komputerowe. Np. przepłynąć statkiem przez rafy lub uniknąć obstrzału samolotu.

 

 


Robot NXT – Taran na przeszkody

Robot jedzie na wprost. Sensor odległości namierza przeszkodę. Kiedy robot dojeżdża do przeszkody na odległość 30 cm, silniki się zatrzymują. Robot dźwiękiem ostrzeżega intruza. Gdy ten nie zszedł mu z drogi, po 2 sekundach rusza z impetem i uderza w przeszkodę. Jadąc na przeciwnika przyspiesza.

 

Robot zbudowany z klocków Lego Mindstorms NXT i wyposażony w:

- 2 serwomotory wprowadzające konstrukcję w ruch

- sensor obrotów silnika. Reguluje długość jazdy robota

- sensor odległości (ultrasonograf). Identyfikuje przeszkody. Działa jak nietoperz

- 32-bitowy procesor– mini komputer. Spływają do niego wszystkie informacje z podłączonych sensorów robota. Można go programować ręcznie lub przez komputer

- głośniki.

Przy konstrukcji robota, oprócz elektroniki, wykorzystano także takie maszyny proste jak przekładnia, koła zębate, układ jezdny i taran.

 

Robot NXT Basic

Podstawowa konstrukcja. Do jej uruchomienia nie jest potrzebny komputer. Prosty program składający się z 5 komend, dzieci wprowadzają wprost z procesora zamontowanego w robocie. W tym przypadku, konstrukcja ma jechać do przodu, skręcić w lewo i powtórzyć sekwencję ruchu. W efekcie robot jeździ po kwadracie, lekko zarzucając na skrętach.

Ręczne budowanie programu z kostki pozwala także na stosowanie sensorów, pauz sekundowych w sekwencji ruchu, obrazków czy dźwięków.  

 

Robot zbudowany z klocków Lego Mindstorms NXT i wyposażony w:

- 2 serwomotory wprowadzające konstrukcję w ruch

- sensor obrotów silnika. Reguluje długość jazdy robota

- 32-bitowy procesor– mini komputer. Spływają do niego wszystkie informacje z podłączonych sensorów robota. Można go programować ręcznie lub przez komputer.

Przy konstrukcji robota, oprócz elektroniki, wykorzystano także takie maszyny proste jak - przekładnia, koła zębate, układ jezdny.

 

Robot NXT – Golfista

Robot jedzie po linii kierowany odczytami sensora koloru. Zatrzymuje się przed przeszkodą (podstawka z piłką) zidentyfikowaną przez sensor ultradźwięków. Za pomocą 3 silnika, wprawia w ruch ramię robota i uderza piłkę.

Robot zbudowany z klocków Lego Mindstorms NXT i wyposażony w:

- 2 serwomotory wprowadzające konstrukcję w ruch

- 1 serwomotory wprawiający ramię robota w ruch (wybija piłkę)

- sensor kolorów rozpoznający kolory otoczenia. Pozwala robotowi jechać po linii

- sensor ultradźwięków umożliwiający identyfikację przeszkód na trasie robota

- 32-bitowy procesor– mini komputer. Spływają do niego wszystkie informacje z podłączonych sensorów robota. Można go programować ręcznie lub przez komputer

- akumulator pozwalający na 3h pracy robota bez ładowania

- koła, konstrukcja i ruchome ramię zbudowane z klocków przez dzieci.

Przy konstrukcji robota, oprócz elektroniki, wykorzystano także takie maszyny proste jak przekładnia, koła zębate.

 

Robot Sumo

Dwa roboty o różnych konstrukcjach poruszają się w okręgu i wjeżdżają na przeciwnika. Zadaniem każdego z nich jest wypchnięcie rywala poza okręg wytyczony linią.

Roboty sumo nie mogą wyjeżdżać poza linię ringu. Dojeżdżają do niej a następnie zawracają. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu czujnika koloru. Sensor rozpoznaje kolory linii ringu i otoczenia. Mini komputer robota, kierując się odczytami sensora, nie dopuszcza do przejechania linii ringu.

W robotach sumo montowane też są czujniki dotyku lub odległości. Sygnalizują one odległość do rywala i dają impuls do silnika „przyspiesz do maksimum i wypchnij w rywala!”

 

Robot zbudowany z klocków Lego Mindstorms NXT i wyposażony w:

- 2 serwomotory wprowadzające konstrukcję w ruch

- sensor kolorów rozpoznający kolory otoczenia. Nie pozwala robotowi przejechać linii ringu

- sensor dotyku rejestrujący uderzenie. Daje impuls do przyspieszenia jazdy robota

- 32-bitowy procesor– mini komputer. Spływają do niego wszystkie informacje z podłączonych sensorów robota. Można go programować ręcznie lub przez komputer

- akumulator pozwalający na 3h pracy robota bez ładowania.

 Przy konstrukcji robota, oprócz elektroniki, wykorzystano także takie maszyny proste jak  przekładnia, koła zębate, układ jezdny.

Aktualności

25/06/2018

Wakacje 2018. Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

18/06/2018

Godziny pracy Sekretariatu Akademii:

 

09/06/2018

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

17/05/2018

Klauzula informacyjna zgodna z RODO

03/02/2018

Akademia Nauki zaprasza na kursy robotyki i programowania dla chłopców i dziewcząt na bazie klocków Lego WeDo  2.0. Programy dostosowane są do wieku uczestników.

 

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png