Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Skąd się wzięło słowo robot

Słowo, którym aktualnie równie często przerzucają się naukowcy co dzieci oglądające japońskie filmy animowane powstało dokładnie 90 lat temu.

Jego pomysłodawcą był malarz i autor książek dla dzieci Josef Capek, brat czeskiego dramaturga fantasty Karela, który w 1921 roku wystawił w Pradze swoją sztukę pod tytułem R.U.R. (cz. Rossumovi Univerzalni Roboti; pol. Roboty Uniwersalne Rossuma). Słowo miało rzekomo pochodzić od potocznego określenia pańszczyźnianych robotników, wykonujących najcięższe prace fizyczne (roboti).

Pomysł przewrotu maszyn stworzonych do wyzysku tak się spodobał publiczności i krytykom, że już rok później Karel Capek wystawiał swoją sztukę w USA. Równo od tamtego momentu świat zaczął się obawiać że ludzkość sama zgotuje swoją zagładę. A jej imię będzie "robot".

Karel Capek uważany był także za jednego z pierwszych fantastów i budowniczego światowego Science Fiction. Nie opierał się bowiem wyłącznie na własnej wyobraźni, ale szeroko czerpał z rzeczywistych odkryć naukowych swojej epoki, rozwijając je o kontekst społeczny i polityczny.

Paradoksalnie, Capek przedstawił w swoim dramacie nie roboty a androidy, czyli robotyczne kopie ludzi. Zbiorowy bohater jego sztuki posiadał bowiem własną świadomość, co stawiało go wysoko ponad mechanicznymi robotami, działającymi wyłącznie w oparciu o instrukcję. Pojęcie androida pojawiło się jednak nieco później.

Obecnie miliony robotów pracują w fabrykach na całym świecie. Wykonując prace wymagające ekstremalnych osiągów - niespotykanej precyzji, nieprzeciętnej siły lub doskonale powtarzalnych ruchów.

Androidów z dramatu Capka jeszcze nie udało się stworzyć. Dwoma podstawowymi problemami są wciąż: brak odpowiedniego źródła zasilania oraz wystarczająco skomplikowanych skryptów Sztucznej Inteligencji (SI), które dałyby maszynom choćby iluzję samoświadomości.

[za Gearlog] Łukasz Cichy

Aktualności

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

20/12/2017

Sekretariat Akademii Nauki nieczynny na Święto Bożego Narodzenia

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

01/09/2017

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

28/06/2017

Wakacje 2017! Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

09/05/2017

Czytaj szybciej, pamiętaj więcej, pracuj mniej - kurs dla dorosłych w Olsztynie. Nowy kurs od 11.05.2017 r.

23/01/2017

w Olsztynie w ferie zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png