Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Akademia Nauki ul. Ratuszowa 3 w Olsztynie - po remoncie

Data publikacji: 
ndz., 16/08/2015

Kamienica została wyremontowana i otrzymała piękna żółtą elewację i nowe okucia (widok powyżej). O historii kamienicy, jej detalach architektonicznych ładnie napisał w Gazecie Wyborczej Tomasz Kurs.

W artykule można m.in. przeczytać, że:

Budynek przy ul. Ratuszowej 3 w Olsztynie został wzniesiony na początku XX wieku, między 1900 a 1905 rokiem. - Fasada tej dużej kamienicy czynszowej otrzymała bogaty wystrój architektoniczny o formach neorenesansowych, chętnie stosowanych i dość popularnych w budownictwie mieszkaniowym na przełomie XIX i XX wieku - opowiada Leszek Wawrykiewicz, konserwator zabytków z magistratu. - Murowany budynek z cegły ceramicznej otrzymał tynkowane i malowane elewacje, dekorowane bogatym detalem architektonicznym, wykonanym nie tylko w zaprawie, ale także w postaci odlewów ze sztucznego kamienia oraz gipsu.

 

Przed remonetem budynek wygladał jak poniżej:

imag0320.jpg

 

Komisja gospodarki komunalnej i ochrony środowiska RM Olsztyna zatwierdziła listę 20 zabytków i sumy, na jakie mogą liczyć ich właściciele. - W tym roku zainteresowanie wsparciem było wyjątkowo duże. Złożone 43 projekty opiewały na kwotę ok. 3,5 mln zł - powiedział Łukasz Łukaszewski, przewodniczący komisji, dziennikarzowi Gazety Wyborczej.

- Wniosek o wsparcie składaliśmy już kilka razy i tym razem z powodzeniem – powiedział Gazecie Wyborczej Ireneusz Górski, szef Akademii Nauki, która mieści się w kamienicy przy ul. Ratuszowej 3. – Remont elewacji frontowej „naszej” kamienicy będzie kosztował 130 tys. zł. Jako Wspólnota otrzymaliśmy 60 tys. zł dotacji. Brakującą kwotę uzupełnimy z funduszu remontowego i pożyczki. Oczywiście, że byłoby dobrze, gdybyśmy otrzymali większą kwotę, ale doceniamy to, co jest.

Podczas przydzielania dotacji brano pod uwagę takie kryteria, jak znaczenie historyczne, artystyczne lub naukowe zabytku dla stolicy regionu, wpływ planowanych prac na poprawę wizerunku miasta i promocję dziedzictwa kulturowego, stan zachowania zabytku czy udział środków własnych ubiegających się o dotację. (…) Miasto bardzo wysoko oceniło kamienicę, w której mieści się Akademia Nauki, i przyznało jej Wspólnocie najwyższą w 2015 r. dotację. Budynek został wzniesiony w 1903 r. jako kamienica czynszowa dla bogatych mieszczan. Po remoncie będzie ozdobą ul. Ratuszowej.

---------

Tekst na podstawie artykułu Tomasza Kurs (2015-03-22) zamieszczonego na portalu Gazeta.pl © Agora SA

http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,48726,17640421,Olsztyn_ladniejszy__ko...

Aktualności

25/06/2018

Wakacje 2018. Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

09/06/2018

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

23/04/2018

Czytaj szybciej, pamiętaj więcej, pracuj mniej - kurs dla dorosłych w Olsztynie. Nowy kurs od 24.05.2018 r.

20/04/2018

Sekretariat Akademii Nauki nieczynny w czasie Majówki

03/02/2018

Akademia Nauki zaprasza na kursy robotyki i programowania dla chłopców i dziewcząt na bazie klocków Lego WeDo  2.0. Programy dostosowane są do wieku uczestników.

 

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png