Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Akademia w Gazecie Olsztyńskiej

Data publikacji: 
pon., 10/09/2007

Na pierwszej stronie Gazety Olsztyńskiej, dodatek Praca i Edukacja z 10. września 2007 roku, ukazał się całostronnicowy artykuł o kursach efektywnej nauki i Akademii. Urszula Jankiewicz w swoim artykule "Żonglerka słowami i ... piłeczkami. Sztuka szybkiej i efektywnej nauki" m.in. napisała:

"Przeciętny Polak czyta 200 słów na minutę. Jest to dobra średnia europejska. Absolwenci kursów szybkiego czytania połykają średnio 3-5 więcej, czyli od 600 do 1000 słów na minutę, z takim samym lub lepszym zrozumieniem. Mistrzowie Polski zaś liczące kilkaset stron książki (np. „Chłopów”) „pochłaniają” w pół godziny prawidłowo odpowiadając na kilkanaście szczegółowych pytać z lektury.

Prawie co trzecie dziecko w polskiej szkole ma zaświadczenie lekarskie o dyslekcji. Natomiast w Azji choroba ta prawie nie występuje. Powodem tych anomali jest sposób w jaki czytamy. Azjaci i szybkoczytacze czytają całymi wyrazami. Mało tego - całymi linijkami, akapitami czy stronami. Natomiast uczniowie w szkole najpierw składają litery, potem sylaby, aby na koniec czytać pojedyncze wyraz. Ich tempo czytania jest dodatkowo ograniczane przez tempo mówienia. W ten bowiem sposób nauczyciele i rodzice sprawdzają czy dziecko przeczytało tekst. W efekcie tempo czytania jest równe tempu mówienia, czyli 200 słowom na minutę.

Szybkie czytanie jest dobre dla osób, które w krótkim czasie muszą zapoznać się z dużą ilością tekstu. Po kursie w ciągu godziny są w stanie przeczytać ze zrozumieniem 3-5 razy więcej stron lub skończyć lekturę w 12 minut a pozostałe 48 poświęcić na lenistwo".

W dalszej części artykułu znajduje się także wypowiedź Ireneusza Górskiego szefa Akademii Nauki w Olsztynie. Na zdjęciu (z lewej) obok Marka Szurawskiego popularyzatora nowoczesnych technik uczenia się oraz największego w Polsce znawcy technik pamięciowych.

 

Szef Akademii Nauki w Olsztynie powiedział dziennikarzowi Gazety m.in. - Jeszcze kilka lat temu kursy efektywnej nauki, szybkiego czytania i technik pamięciowych budziły zainteresowanie na zasadzie sztuczek magicznych. Dzisiaj dyscypliny te są powszechnie znane i coraz częściej stosowane w szkołach przez nauczycieli. Znacznie też obniżyła się granica wieku uczestników. Na kursy efektywnej nauki przychodzą nawet przedszkolacy.

 

- Sądzę, że nauczyciele zgodzą się ze mną, że najlepsi uczniowie w klasie to osoby, które lubią czytać i są otwarte na nową wiedzę. Inne podejście do zajęć w Akademii mają uczniowie gimnazjum, liceum czy studenci. Dla nich kurs efektywnej nauki z szybkim czytaniem to szansa na wynik lub ekstra czas na relaks. Kalkulują prosto. „Po co mam wkuwać kilka godzin jak mogę nauczyć się tego samego lub więcej w godzinę. Zaoszczędzony czas spędzę ze znajomymi.

- Bardzo popularnym ćwiczeniem na kursach Akademii jest nauka żonglowania trzema piłeczkami. Jest to doskonałe ćwiczenie na relaks i koncentrację, bez których nie ma nauki. W tym roku do programu wprowadzamy skakankę. Efekt ten sam tylko śmiechu więcej.

W swoim artykule U. Jankiewicz, przypomina także, że nie ma jednej, dobrej dla wszystkich metody uczenia się. Wskazuje, że "jedni mają pamięć wzrokową, inni lepiej zapamiętują dźwięki. Warto znać swój indywidualny styl uczenia się. Niektórzy podczas uczenia się oklejają mieszkanie karteczkami, inni rysują mapy umysłu. Jedni uczą się sami, inni w małej grupie. Wiele osób ma zapewne wypracowany swój styl, czyli na przykład wie, o jakiej porze i w jakiej pozycji najlepiej przyswaja sobie wiedzę."

W artykule tym też można znaleźć odniesienia do mnemotechnik, czyli technik pamięciowych wymyślonych kilka tysięcy lat temu przez Greków. Dzięki nim znani antyczni mówcy, politycy czy dowódcy wojskowi byli w stanie zapamiętać imię i miejsce pochodzenia każdego obywatela Aten czy Rzymu. Miasta te liczyły wtedy tylu mieszkańców co Ostróda (kilkadziesiąt tysięcy obywateli) ale wynik i tak robi wrażenie.Akademia wykorzystuje na swoich kursach mnemotechniki twórczo rozwinięte przez Marka Szurawskiego, popularyzatora nowoczesnych technik pamięciowych i największego w Polsce autorytetu w obszarze pracy umysłowej.

Polecamy lekturę Gazety Olsztyńskiej.

Aktualności

25/06/2018

Wakacje 2018. Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

09/06/2018

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

23/04/2018

Czytaj szybciej, pamiętaj więcej, pracuj mniej - kurs dla dorosłych w Olsztynie. Nowy kurs od 24.05.2018 r.

20/04/2018

Sekretariat Akademii Nauki nieczynny w czasie Majówki

03/02/2018

Akademia Nauki zaprasza na kursy robotyki i programowania dla chłopców i dziewcząt na bazie klocków Lego WeDo  2.0. Programy dostosowane są do wieku uczestników.

 

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png