Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Wartości dziecka - Gazeta Wyborcza o Akademii

Data publikacji: 
ndz., 26/11/2006

Trzeba całej wioski, by wychować dziecko

- Wszyscy chcemy, by nasze dzieci wyrosły na mądrych, zdrowych ludzi, ale współczesna kultura temu nie sprzyja. - powiedziała Elżbieta Olszewska - Dyrektor Programowy Fundacji ABC XXI - Cała Polska Czyta Dzieciom podczas Konferencji Akademii Nauki w Olsztynie. - Dzieci są agresywne, bo wyrastają w trudnym środowisku.

Rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci. Statystyczny ojciec spędza z dzieckiem 7 minut dziennie, a matka pół godziny. Dzieci nie mają zaspokojonych potrzeb emocjonalnych, przez co stają się agresywne, nadpobudliwe, mają trudności językowe, są cyniczne, nie odróżniają dobra od zła. Złe zachowanie jest ich pomysłem na zwrócenie na siebie uwagi rodziców. Wolą zainteresowanie rozgniewanych rodziców niż ich obojętność.

Zdaniem E. Olszewskiej - gościa Konferencji Akademii Nauki, dzieci należy uczyć wartości tak, jak matematyki czy chemii. W domu i w szkole. - Przykład dorosłych działa najlepiej, bo dzieci uczą się przez obserwowanie - przekonywała w czasie rozmowy z dziennikarzem „Gazety Wyborczej” opublikowanej 21 listopada 2006 r. w „Gazecie Warmii i Mazur”. - Konieczny jest pozytywny kontakt wzrokowy jako znak szacunku i zainteresowania rodziców dla dziecka. Kolejny krok to kontakt fizyczny rozumiany jako dobry dotyk, dostosowany do potrzeb dziecka. Na przykład nie powinno się całować nastoletniego syna przy kolegach lub mówić do niego: „mój Misiaczku”. Trzecia zasada to uwaga skupiona na dziecku, bo nic nie zastąpi czasu spędzonego razem z nim, na przykład na czytaniu lub grze w „chińczyka”.

Jakich wartości należy uczyć? Szacunku, uczciwości, odwagi cywilnej, odpowiedzialności, samodyscypliny, pokojowości, sprawiedliwości, optymizmu, przyjaźni i mądrości. - Tak, jak nauczymy dzieci praktykować wartości, takie będzie ich życie - przekonywała rodziców i nauczycieli E. Olszewska w czasie Konferencji Akademii.

Tekst prezentacji E. Olszewskiej - kliknij tutaj

Aktualności

25/06/2018

Wakacje 2018. Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

18/06/2018

Godziny pracy Sekretariatu Akademii:

 

09/06/2018

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

17/05/2018

Klauzula informacyjna zgodna z RODO

03/02/2018

Akademia Nauki zaprasza na kursy robotyki i programowania dla chłopców i dziewcząt na bazie klocków Lego WeDo  2.0. Programy dostosowane są do wieku uczestników.

 

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png