Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Marek Szurawski w Olsztynie

Data publikacji: 
ndz., 22/01/2006

Marek Szurawski w Olsztynie

Marek Szurawski - guru technik pamięciowych w Polsce, popularyzator nowoczesnych metod uczenia się, posiadacz Złotego Krzyża Zasługi, laureat nagrody im. Leonida Teligii, kapitan s/y „Zawisza Czarny, autor książki „Super pamięć” – na zaproszenie Akademii Nauki przyjechał Olsztynie.

M. Szurawski przeprowadził prezentację „Jak zwiększyć skuteczność uczenia się ...” dla słuchaczy Radia UWM FM i studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii w Olsztynie TWP.

Marek Szurawski - popularyzator nowoczesnych metod uczenia się, posiadacz Złotego Krzyża Zasługi, laureat nagrody im. Leonida Teligii, kapitan s/y „Zawisza Czarny, autor książki „Super pamięć” – na zaproszenie Akademii Nauki przyjecha Olsztynie w dniu 28. listopada br.

Siedem Warunków mistrzowskiego uczenia się

"Najwyższy czas na zmiany. Nie trać życia na uczenie się Ty tez to potrafisz.

Wykorzystuj pełnię danego Ci potencjału. Ucz się “całym sobą’, włączając w proces zdobywania wiedzy cały potencjał intelektualny, swoją cielesność,  psychikę, nawet siły duchowe. W kontekście pracy samego mózgu najistotniejsza staje się synergiczna współpraca lewej i prawej półkuli. Niestety prawa, odpowiedzialna za holistyczne widzenie świata, artystyczne uzdolnienia, świat naszej wyobraźni, emocji i twórczych skojarzeń pozostaje nieczynna, bo system ciągle rozwija półkulę lewą, werbalną, ścisłą i analityczną. Przede wszystkim ćwicz wyobraźnię i siłę skojarzeń. Ćwiczenie: wymyśl sześć niemożliwych do zrealizowania rzeczy, podaj możliwie najwięcej zastosowań dla pinezki, określ jakiś problem, najlepiej życiowej wagi i zapisz w ciągu kilku minut min. 20 pomysłów na jego rozwiązanie (uwaga: nie może być mniej).,

Stosuj własne strategie uczenia się. Dzisiejsza wiedza potwierdza, ze każdy z nas jest indywidualną, niepowtarzalna kombinacja genów, co nie zdarzyło się nigdy i nigdy nie zdarzy się w przyszłości. Jesteśmy “jednorazowi” i unikalni. Budzi to uzasadnione podejrzenie, ze każdy ma swój własny, niepowtarzalny sposób najskuteczniejszego uczenia się, i trzeba to odkryć jak najszybciej, aby uczyć się zgodnie z predyspozycjami własnego mózgu, a nie “pod prąd”. Zadanie: w oparciu o dostępną literaturę lub stosowne konsultacje rozpoznaj swój główny kanał sensoryczny (czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem, dotykowcem, a może kinestetykiem) i ustal własną “półkulowość” (przewagę lewej albo prawej półkuli lub pracę synergiczną), określ rodzaje pobudzonej inteligencji, własny, przyrodzony styl myślenia (którego nie zmieniasz do końca życia? - sprawdzić), walory osobowościowe i charakterologiczne i własne biorytmy. I przełóż to na swój najskuteczniejszy, indywidualny styl uczenia się.*

Poznaj i stosuj nowoczesne techniki  pracy umysłowej. Znane dzisiaj “narzędzia” niezwykle efektywnej pracy z informacją to szybkie czytanie, techniki pamięciowe,  notowanie przy pomocy Map Myśli i wykorzystywanie zasad Accelarated Learning.  Przyszłość to również uczenie się intuicyjne i “równoległe”. Zadanie:  sięgnij do dostępnej literatury i poznaj podstawy trzech głównych metod pamięciowych, Łańcuchowej metody skojarzeń, Zakładkowej metody  zapamiętywania i Techniki Słów Zastępczych. Przełóż je na praktyczne opanowywanie wszelkich zadań pamięciowych z programu szkolnego.

Ucz się w stanie relaksu. Ściślej w Optymalnym Stanie Uczenia się (ang. Optimal Learning State), w którym uspokojony umysł najszybciej i najskuteczniej przyswaja nowe informacje, czemu sprzyja również maksymalne rozluźnienie ciała. Ćwiczenie: najszybszy sposób na zmniejszenie stresu – opuść ramiona, zrób głęboki wydech i uśmiechnij się, nawet jeśli sytuacja temu nie sprzyja. Metoda dłuższa: zamknij oczy i skupiaj uwagę na poszczególnych partiach ciała, “mentalnie” je rozluźniając. Po czym przez kilkadziesiąt sekund posłuchaj stale pogłębiającego się własnego oddechu.   Wejdź w wyobraźni do miejsca ulubionego wypoczynku, i zobacz i poczuj możliwie szczegółowo radość z oczekiwanych efektów uczenia się.

Przypomnienie

Stan OLS, bliski stanowi alfa albo “czujnej relaksacji” (“relaxed – concentrationa” jest specyficznym stanem rozluźnienia ciała i uspokojenia umysłu, charakteryzującym się niższą niż w stanie czuwania (stan beta) częstotliwością fal mózgowych  (7 – 12 Hz) i wzmożoną podatnością umysłu do absorbowania nowych informacji. W tym stanie  mózg  myśli lepiej i bardziej twórczo, sięga śmielej do pokładów podświadomości i jest bardziej podatny na wszelkie autosugestie. Każdy doświadcza podobnych stanów przynajmniej dwa razy dziennie: tuż przed zaśnięciem i tuż po obudzeniu. Sposób osiągania stanu OLS to właściwa pozycja ciała (bardzo dobry jest “szczęśliwy dorożkarz” (patrz Marek Szurawski. Pamięć. Trening interaktywny), koncentracja na oddechu (uspokojenie umysłu) i rozluźnienie kolejnych partii ciała, przez samo skupienie uwagi,  pracę wyobraźni i autosugestię. Dodatkową pomocą jest wizualizacja podobnego stanu z przeszłości i wykorzystanie “kotwic”.

Zadbaj o środowisko sprzyjające pracy mózgu. Zewnętrzne i wewnętrzne.

Pamiętaj: środowisko ma inspirować i odprężać.

Generalnie: tworzysz otoczenie, które przyspiesza uczenie się, i eliminujesz lub ograniczasz bariery

To szalenie ważne, co widzisz, słyszysz,  czego dotykasz, jakie czujesz zapachy w miejscu, w którym się uczysz.. Równie ważna jest wysoka samoocena i wiara we własne siły, dająca poczucie pewności siebie. Pracuj nad tym. Brak tych przymiotów to główny powód niepowodzeń szkolnych  i życiowych. I przegranej walki ze stresem Ćwiczenie: przypomnij sobie, co sobie mówisz w momencie niepowodzeń. Jeśli sam się “dołujesz”, następnym razem zmień wewnętrzny monolog na pozytywny i wspierający. Rób chociażby tylko to, na początek. Nie urodziłeś się, by przegrywać.

Miej odpowiednie zasoby energii psychofizycznej. Stale dbaj o kondycję: zdrowie daje ci odpowiednia dieta, właściwy wypoczynek, ruch i ćwiczenia fizyczne (pamiętaj: ruch to najlepszy sposób na pobudzenie i poprawę koncentracji).  Naucz się zarządzać czasem i możliwie najszybciej rozpoznaj misję/wizję własnego życia. Zadbaj też o kształtowanie właściwych walorów osobowości i cech charakteru. Zadanie: ustal jakie w Twoim życiu sprawy są ważne, chociaż nie pilne i im poświęcaj najwięcej czasu i uwagi. Zrób test “nagrobka”: zapisz, co chciałbyś, aby było napisane na Twoim grobie. Zrób test “encyklopedii”: zapisz przynajmnij na pół strony notkę o sobie w encyklopedii. Zacznij od imienia i nazwiska i roku urodzin. Przypomnij sobie co naprawdę lubisz robić. Czy wiesz już do czego jesteś powołany i co możesz robić najlepiej na świecie? Co Ci w tym przeszkadza?

Zapraszam bardzo na strony www.homo21.com.pl  i na platformę internetową dla czytelników książki “Pamięć. Trening interaktywny” (Wydawnictwo RAVI, Łodź 2004). Będę zobowiązany za wszelkie uwagi, opinie i przemyślenia nadsyłane pod p.ti@wp.pl. "

Marek Szurawski, Olsztyn, 2006-08-21


Tekst prezentacji Marka Szurawskiego pt. "Siedem Warunków mistrzowskiego uczenia się" znajdziesz w dziale Darmowe poradniki.

 

Aktualności

25/06/2018

Wakacje 2018. Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

09/06/2018

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

17/05/2018

Klauzula informacyjna zgodna z RODO

30/04/2018

Sekretariat Akademii Nauki nieczynny w czasie Majówki

03/02/2018

Akademia Nauki zaprasza na kursy robotyki i programowania dla chłopców i dziewcząt na bazie klocków Lego WeDo  2.0. Programy dostosowane są do wieku uczestników.

 

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png