Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Lektor Akademii piłkarzem olsztyńskiej Warmii

Data publikacji: 
śr., 30/03/2005

Mowa o Valentine Banfega Ngalim, lektorze Akademii Nauki, który kilka miesięcy temu przyjechał do Olsztyna z Kamerunu.  Biegle mówi po francusku i angielsku. Nieźle radzi sobie z niemieckim, łaciną i greką. Będzie studiować w Niemczech, ale na razie trenuje z zawodnikami olsztyńskiej Warmii. W Kamerunie, w wieku 19 lat, trafił do zespołu pierwszej ligi.

Rozmowę przeprowadził Marek Siwicki z Gazety Woborczej. Tekst dostępny na

http://www.sport.pl/sport/1,69628,2629385.html

- Chłopaki przywitali mnie bardzo przyjaźnie, a ponieważ są bardzo młodzi, od początku nie było między nami żadnych problemów - wspomina Valentine. - Jest fajnie, tylko nasze style gry są różne. W Kamerunie najważniejszą osobą w drużynie jest piłkarz oznaczony numerem dziesięć. Jemu się podaje piłkę i to szybko. I on ma strzelać bramki. W Warmii, a wiem, że i w innych waszych zespołach też, każdy zawodnik chce dostawać i trzymać piłkę przy nodze jak najdłużej, bo chce być najważniejszy. Dlatego tak długo nie padają gole, a i gra toczy się w wolniejszym tempie.

- To może ty właśnie dostaniesz numer "10" w Warmii i pokażesz, jak strzelać gole i Warmia będzie wygrywać? - mówię do Velentine, a on z powagą odpowiada: - Ja się przywiązałem do numeru dziewięć. W zespole jest jednak piłkarz znakomicie nadający się na lidera i zawodnika do uzyskiwania bramek. On ma numer 10.

Valentine zaczął biegać za piłką, mając siedem lat. Na szczęście, chodził do szkoły, gdzie uczyli księża z Włoch. Znali się na piłce znakomicie, bo wystarczyło pięć lat, by Valentine zaczął występować w oficjalnych meczach. Kiedy miał 19 lat, trafił do zespołu pierwszej ligi.

- Ile goli strzeliłem? Nie pamiętam, ale nigdy nie zapomnę, jak tuż przed wyjazdem do Polski grałem w turnieju i dostałem nagrodę za najszybciej uzyskanego gola. Strzeliłem bramkę 15 sekund po wejściu na boisko!

Valentine chce zrobić doktorat i tym celu w sierpniu wyjeżdża do Bremy, by studiować stosunki międzynarodowe. Warunkiem podjęcia studiów był staż zagraniczny, stąd jego obecność w Akademii Nauki w Olsztynie, gdzie jest lektorem angielskiego.

- Dlaczego przyjechałeś do Polski? - Bo pierwszą propozycję, jaką złożyli mi w AIESEC, międzynarodowej organizacji studentów, to był właśnie wyjazd do Polski. Zdecydowałem się natychmiast, bo chciałem poznać kraj, skąd pochodzi Jan Paweł II.

Valentine Banfega Ngalim z Kamerunu ma 27 lat. Mieszka w Bamedzie, gdzie grał w pierwszoligowym Kumbo Strikers Footbal Club. Tam też skończył Sait Thomas Aquinas Major Seminary, będący filią watykańskiego Urban Uniwersity.

- Dziękuję za rozmowę.

Aktualności

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

20/12/2017

Sekretariat Akademii Nauki nieczynny na Święto Bożego Narodzenia

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

01/09/2017

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

28/06/2017

Wakacje 2017! Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

09/05/2017

Czytaj szybciej, pamiętaj więcej, pracuj mniej - kurs dla dorosłych w Olsztynie. Nowy kurs od 11.05.2017 r.

23/01/2017

w Olsztynie w ferie zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png