Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Lektor Akademii piłkarzem olsztyńskiej Warmii

Data publikacji: 
śr., 30/03/2005

Mowa o Valentine Banfega Ngalim, lektorze Akademii Nauki, który kilka miesięcy temu przyjechał do Olsztyna z Kamerunu.  Biegle mówi po francusku i angielsku. Nieźle radzi sobie z niemieckim, łaciną i greką. Będzie studiować w Niemczech, ale na razie trenuje z zawodnikami olsztyńskiej Warmii. W Kamerunie, w wieku 19 lat, trafił do zespołu pierwszej ligi.

Rozmowę przeprowadził Marek Siwicki z Gazety Woborczej. Tekst dostępny na

http://www.sport.pl/sport/1,69628,2629385.html

- Chłopaki przywitali mnie bardzo przyjaźnie, a ponieważ są bardzo młodzi, od początku nie było między nami żadnych problemów - wspomina Valentine. - Jest fajnie, tylko nasze style gry są różne. W Kamerunie najważniejszą osobą w drużynie jest piłkarz oznaczony numerem dziesięć. Jemu się podaje piłkę i to szybko. I on ma strzelać bramki. W Warmii, a wiem, że i w innych waszych zespołach też, każdy zawodnik chce dostawać i trzymać piłkę przy nodze jak najdłużej, bo chce być najważniejszy. Dlatego tak długo nie padają gole, a i gra toczy się w wolniejszym tempie.

- To może ty właśnie dostaniesz numer "10" w Warmii i pokażesz, jak strzelać gole i Warmia będzie wygrywać? - mówię do Velentine, a on z powagą odpowiada: - Ja się przywiązałem do numeru dziewięć. W zespole jest jednak piłkarz znakomicie nadający się na lidera i zawodnika do uzyskiwania bramek. On ma numer 10.

Valentine zaczął biegać za piłką, mając siedem lat. Na szczęście, chodził do szkoły, gdzie uczyli księża z Włoch. Znali się na piłce znakomicie, bo wystarczyło pięć lat, by Valentine zaczął występować w oficjalnych meczach. Kiedy miał 19 lat, trafił do zespołu pierwszej ligi.

- Ile goli strzeliłem? Nie pamiętam, ale nigdy nie zapomnę, jak tuż przed wyjazdem do Polski grałem w turnieju i dostałem nagrodę za najszybciej uzyskanego gola. Strzeliłem bramkę 15 sekund po wejściu na boisko!

Valentine chce zrobić doktorat i tym celu w sierpniu wyjeżdża do Bremy, by studiować stosunki międzynarodowe. Warunkiem podjęcia studiów był staż zagraniczny, stąd jego obecność w Akademii Nauki w Olsztynie, gdzie jest lektorem angielskiego.

- Dlaczego przyjechałeś do Polski? - Bo pierwszą propozycję, jaką złożyli mi w AIESEC, międzynarodowej organizacji studentów, to był właśnie wyjazd do Polski. Zdecydowałem się natychmiast, bo chciałem poznać kraj, skąd pochodzi Jan Paweł II.

Valentine Banfega Ngalim z Kamerunu ma 27 lat. Mieszka w Bamedzie, gdzie grał w pierwszoligowym Kumbo Strikers Footbal Club. Tam też skończył Sait Thomas Aquinas Major Seminary, będący filią watykańskiego Urban Uniwersity.

- Dziękuję za rozmowę.

Aktualności

25/06/2018

Wakacje 2018. Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

09/06/2018

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

04/04/2018

Sekretariat Akademii Nauki nieczynny w Święta Wielkanocy

17/02/2018

Czytaj szybciej, pamiętaj więcej, pracuj mniej - kurs dla dorosłych w Olsztynie. Nowy kurs od 11.05.2017 r.

03/02/2018

Akademia Nauki zaprasza na kursy robotyki i programowania dla chłopców i dziewcząt na bazie klocków Lego WeDo  2.0. Programy dostosowane są do wieku uczestników.

 

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png