Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Portret czytającego nastolatka - 2010 r. w Grudziądzu

Dobrze, ale niechętnie

Grudziądzanie czytają w europejskim tempie, ale z lepszym zrozumieniem. Dziewczyny czytają więcej, ale miano najszybszego czytelnika przypada chłopakowi. Średnio w każdej badanej klasie co 6 uczeń powinien dostać jedynkę z czytania i wrócić na naukę czytania do podstawówki. W czasie wakacji licealiści przeczytali średnio 1 książkę. Takie wnioski płyną z badania porównawczego Akademii Nauki i CNJO Lingua przeprowadzonego we wrześniu br. w Grudziądzu.          

 

Badanie   

W badaniu wzięło udział 141 pierwszo- i drugo -klasistów z dwóch grudziądzkich liceów (93 dziewczęta i 47 chłopców). Ankietowani dostali do przeczytania tekst popularnonaukowy nt. „Krokodyle” (2 strona, 1029 słów) i arkusz z 10 pytaniami kontrolnymi.  Licealiści czytali tekst średnio 4 minuty i 55 sekundy. Zajęcia dla nich i badanie przeprowadził Marcin Wawrzyniak.

Badanie odbywało się we wskazanych przez szkoły klasach (jako grupach uczniów). Prowadzący M. Wawrzyniak każde badanie uzupełniał pokazem technik pamięciowych i prezentację zasad szybkiego czytania. Jako praktyczny przykład wskazywał też, że osoby szybko czytające czytają ze zrozumieniem min. 5 razy szybciej niż ich rówieśnicy (ok. 1000 słów na minutę, 70%). Oznacza to, że godzinny tekst „łykają” w 12 minut. Zaoszczędzone w ten sposób 48 minuty przeznaczają na odpoczynek lub dodatkową lekturę.

 

Szybkość i jakość czytania

Powyżej średniej europejskiej - 200 słów na minutę (snm) czytało 47% badanych. Tempo takie osiągnęło aż 65 ze 141 uczniów (46%). Obie płcie pochłonęły tekst z tym samym 78% zrozumieniem (poziom 60% przyjmuje się za wystarczający aby zrozumieć i zapamięta tekst). Na tym kończy się jednak równość płci. Chłopcy (216 snm) czytają statystycznie szybciej niż dziewczęta 203 snm). Co piąty (19%) chłopiec przeczytał tekst poniżej 160 snm, czyli w tempie 4-5 klasisty ze szkoły podstawowej. Wśród dziewcząt odsetek ten jest 2 razy mniejszy i dotyczy tylko co 10 badanej.

 

Mistrzowie czytania

Według przeprowadzonych badań, najlepiej czytają uczniowie kl. 1d IV Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu. Do uczenia tego Liceum należy rekord tempa czytania w całym badaniu. Licealista osiągnął tempo 454 snm przy 80% zapamiętywaniu. Najlepsza z dziewczyn osiągnęła wynik 307 snm przy 70% zapamiętaniu. Najsłabszy wynik w czytaniu na teście wyniósł 123 snm (90%). Oznacza to, że uczeń ten przeczytał dwie strony tekstu w 8 minut i 18 sekund, tj. ok. 3,5 razy dłużej niż najszybszy uczeń (tj. 2 minuta i 26 sekund).

 

Książki

Ponad połowa badanych przez całe wakacje nie przeczytała ani jednej książki.  Regularnie czytał tylko co czwarty badany - co 3 dziewczyna (29%) i co 5 chłopak (17%). Jedni i drudzy rozczytywali się w przygodach Harrego Potera (J. K. Rowling). Chłopcy chętniej sięgali także po inne „magiczne” książki takie jak „Władca pierścienia” J. R. R. Tolkiena czy „Wiedżmin” A. Sapkowskiego. Dziewczęta preferowały książki o nastolatkach np. pióra Mag Cabot („Top modelki”) i o wielkiej miłości do … wilkołaków (saga „Zmierzch” S. Meyer).

Badani wskazali 172 tytuły ostatnio przeczytanych książek. Więcej książek przytoczyły dziewczyny (70% tytułów). Większość ze wskazanych pozycji znana jest z ekranów kinowych i super produkcji. Dzieląc liczbę książek wymienionych z nazwy w badaniu (172) przez liczbę jego uczestników (141) wyliczono, że licealiści przeczytali średnio 1,2 książki w ciągu 3 miesięcy poprzedzających badanie. Okres ten wypadł w wakacje 2010 r.

Wnioski z badania

Grudziądzanie czytają w europejskim tempie, ale z lepszym zrozumieniem (mają duży potencjał, bo mogą dużo przyśpieszyć). Chłopcy czytają szybciej niż dziewczęta, ale mniej. W każdej klasie śr. jest 6 uczniów, którzy czytają na poziomie ucznia 4-5 kl. szkoły podstawowej.

Ponad połowa licealistów nie czyta książek dla przyjemności.  Regularnie robi to tylko co 3 dziewczyna i co 5 chłopak. W efekcie licealiści przeczytali średnio 1,2 książki w wakacje 2010 r. Jednym słowem - grudziądzanie potrafią, ale nie lubią czytać.

Badania ujawniły też małą otwartość grudziądzan na nowe i zmiany. Charakteryzowało się to m.in. odmową udziału w badaniach ok. 10% uczniów oraz często padającymi pytaniami „A po co?” ... czytać? szybko czytać? używać z technik pamięciowych?

 

Opr. I. Górski i K. Musińska, Akademia Nauki w Olsztynie, na podstawie ankiet, komentarz prześlij do  


 

Notka metodologiczna

Badanie zostało przeprowadzone miedzy 14 a 24. września 2010 r. Objęto nim (losowo wybranych) 6 klas ( 5 klas pierwszych i 1 klasę drugą) z dwóch grudziądzkich liceów. Inne szkoły średnie odmówiły udziału.

W przedsięwzięciu wzięło udział 141 licealistów, którzy przeczytali na czas liczący 1029 słów tekst popularnonaukowy nt. "Krokodyle" oraz odpowiedzieli na 10 pytań do przeczytanego tekstu. Przyjęto, że jedna prawidłowa odpowiedź oznacza 10% zrozumienia tekstu. Ankietowani wypełnili także ankiety nt. własnych nawyków czytelniczych. Udział
w badaniu był dobrowolny, 17 uczniów odmówiło. Spotkania z licealistami prowadził Marcin Wawrzyniak.

Badanie zostało w całości sfinansowane przez Akademię Nauki w Olsztynie (organizatorów kursów szybkiego czytania i technik pamięciowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych) oraz  CNJO Lingua z Grudziądza.

Aktualności

25/06/2018

Wakacje 2018. Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

18/06/2018

Godziny pracy Sekretariatu Akademii:

 

09/06/2018

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

17/05/2018

Klauzula informacyjna zgodna z RODO

03/02/2018

Akademia Nauki zaprasza na kursy robotyki i programowania dla chłopców i dziewcząt na bazie klocków Lego WeDo  2.0. Programy dostosowane są do wieku uczestników.

 

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png