Akademia Nauki - Olsztyn dla dzieci - kursy i zajęcia

zajęcia dla dzieci, Olsztyn, kursy, półkolonie, obozy, szybkie czytanie, techniki pamięci, Lego

Kontakt »

Jesteś tutaj

Akademia w Chinach

Data publikacji: 
pt., 11/12/2009

Zhang Lu i Ran Xin, studenci z Chin oraz Nickolay Avyerin z Ukrainy wzięli udział w szkoleniu z technik pamięciowych w Akademii Nauki. Zdobytą wiedzą dzielili się następnie z uczniami olsztyńskich szkół (m.in. Zespół Szkół Ekonomiczno – Handlowych, Państwowe Liceum Plastyczne, Zespół Szkół Samochodowych), w których prowadzili zajęcia w ramach międzynarodowego Projektu w projekcie „Enter Your Future”.

Goście z Państwa Środka i Ukrainy przyjechali do Olsztyna na zaproszenie AIESEC, organizacji studenckiej z UWM, organizatora projektu „Enter Your Future”. Celem tego przedsięwzięcia jest uwrażliwienie młodych ludzi na zmiany zachodzące w globalnej gospodarce i na różnice kulturowe nacji.

Akademia Nauki w Olsztynie jako partner projektu wspierał działania studentów. Zorganizowała m.in. warsztaty z technik pamięciowych dla gości z zagranicy i ich opiekunów z AIESEC. - Zajęcia były prowadzone po angielsku, gdyż tylko w tym języku mogą się dzisiaj dogadać ludzie z tak różnych krajów jak Chiny, Ukraina czy Polska – mówi Ireneusz Górski, dyrektor Akademii Nauki w Olsztynie. – Chińskie imiona są dla nas trudne do wymówienia, dlatego dziewczyny od razu poprosiły, aby zwracać się do nich jako Caroline i Eva. To znacznie ułatwiło sprawę.

W czasie warsztatów studenci poznali olsztyńska historię Mikołaja Kopernika. – Jest to jedna z najbardziej znanych postaci na Świecie – wyjaśnia I. Górski, który prowadził zajęcia. – Zależało nam, aby Caroline, Eva i Kola opowiadając swojej rodzinie i znajomym wspominali, że Olsztyn to miasto leżące w cywilizowanej części Świata, w którym żył wielki astronom. W tym celu, w zgodzie z założeniami Projektu „Enter Your Future”, odwołaliśmy się do młodzieżowego wizerunku Kopernika w berecie Che Guevara z uszminkowanymi ustami. Przetłumaczyliśmy też rok (1543) opublikowania dzieła „O obrocie ciał niebieskich” na język obrazkowy. Ale nie ten chiński, tylko globalny, łatwy do zapamiętania przez wszystkich.

Uczestnicy kursów technik pamięciowych Akademii zamieniają trudne, abstrakcyjne wyrażenia i liczby, na łatwe i proste. W tym celu nic nie mówiąca liczba 1543 jest zamieniana na ciąg obrazów znanych wszystkim i połączonych jak klejem opowieścią związana z tematem:

Kopernik wstrzymał Słońce przyszpilając je ołówkiem (1 wygląda jak ołówek) do niebios. Następnie ręką (bo pięć palców) ruszył wszystkie ciała niebieskie. Ziemia ruszyła wokół Słońca. Wywołany tym impet przewrócił krzesło (bo ma 4 nogi i wygląda jak 4), na którym stał Kopernik obserwując niebo. Astronom boleśnie upadł na tyłek (który wygląda jak przewrócona 3).

Historia banalna, ale łatwo wpadająca w ucho. Obrazki liczb można zmienić i dostosować do wiedzy i wyobraźni osoby stosującej tą technikę pamięciową. Najlepiej pokazała to Eva, uśmiechnięta i sympatyczna studentka z Chin. W ramach utrwalania techniki, nauczyła pozostałych uczestników warsztatu daty (1949 r.) zakończenia wojny domowej w Chinach i proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej. W tłumaczeniu na techniki pamięciowe było to tak:

Mao Zedong, persona numer jeden (1), Komunistycznej Partii Chin pomyślał (znak „?” wygląda jak 9), jak będziemy siedzieć dalej na krześle (4) to nie wypędzimy wrogów ludu z kraju. Energicznie wstał i powiesił wszystkich wrogów ludu (9 wygląda jak widziana z boku sylwetka wisielca).

Jak dużo, o różnicach kulturowych można się nauczyć studiując techniki pamięciowe w międzynarodowym gronie.

Aktualności

25/06/2018

Wakacje 2018. Obozy i półkolonie Akademii Nauki w Olsztynie

09/06/2018

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało lepszą pamięć, czytało szybko ze zrozumieniem i potrafiło koncentrować się na szkolnych zadaniach to zapisz dziecko zajęcia w Akademii Nauki

17/05/2018

Klauzula informacyjna zgodna z RODO

30/04/2018

Sekretariat Akademii Nauki nieczynny w czasie Majówki

03/02/2018

Akademia Nauki zaprasza na kursy robotyki i programowania dla chłopców i dziewcząt na bazie klocków Lego WeDo  2.0. Programy dostosowane są do wieku uczestników.

 

22/01/2018

W ferie 2018 r. zapraszamy dziewczynki i chłopców na ciekawe półkolonie w Akademii Nauki.

 

warsztaty dla rodziców, Akademia Nauki w Olsztynie, Akademia Rodzica
12/12/2017

Akademia Nauki zaprasza na cykl 4 warsztatów dla rodziców w ramach „Akademii Rodzica”. Celem „Akademii Rodzica” jest wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci oraz promocja czytelnictwa.

25/09/2017

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty i pokazy Akademii  w czasie Dni Nauki oraz Nocy Naukowców UWM 2017.

Akademia Nauki jest oficjalnym partnerem UWM przy organizacji tych wydarzeń.

Zapisz się na newsletter

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów marketingowych przez Akademię Nauki w Olsztynie.

Partnerzy

  • akademia nauki
  • dla dzieci olsztyn
  • tempoo_logo_1200.jpg

  • akademia nauki zajęcia i kursy dla dzieci i dorosłych

  • kartaduzejrodziny_www.png
  • w-m_karta_duzej_rodziny.png